Warto wdrożyć rozwiązania dotyczące organizacji i finansowania świadczeń, oparte na kompleksowej i koordynowanej opiece w modelu wypracowanym przez środowisko lekarzy gastroenterologów. Wprowadzenie przed czterema laty ryczałtowego rozliczania szpitali wpłynęło negatywnie na świadczenia w obszarze gastroenterologii. Krajowy Plan Odbudowy oraz nowa kwalifikacja sieci szpitali – to szansa na utworzenie sieci nowoczesnych, dobrze wyposażonych ośrodków, które będą gwarantować wysoką jakość leczenia nieswoistych zapaleń jelit – mówił Jerzy Gryglewicz, ekspert Uczelni Łazarskiego w czasie debaty mZdrowie “Skuteczność terapii w programach lekowych u chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit”.
Jerzy Gryglewicz – W raporcie Uczelni Łazarskiego z 2017 roku ,,Analiza kosztów ekonomicznych i społecznych ze szczególnym uwzględnieniem Choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego” dokonaliśmy między innymi wyliczeń kosztów społecznych ponoszonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, spowodowanych nieswoistymi zapaleniami jelit. ZUS dla stosunkowo niewielkiej liczby chorych ponosi wysokie koszty związane z absencją, świadczeniami rehabilitacyjnymi, rentami socjalnymi i rentami z tytułu niezdolności do pracy. Bardzo młody wiek pacjentów, w którym uzyskują świadczenia rentowe powoduje, że ich przeciętna wysokość miesięczna była drastycznie niska i wynosiła 990 zł. w przypadku Choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita.
Ponieważ te środki są tak niskie, absolutnie niewystarczające, widzimy ogromne wysiłki pacjentów, aby pozostać aktywnymi na rynku pracy. Także ruch pacjencki w tym obszarze jest bardzo aktywny i warto wykorzystać organizacje pacjentów do opracowania ścieżki leczenia pacjentów w celu osiągnięcia optymalnych efektów leczenia, które zapobiegną niepełnosprawności pacjentów dając im szansę powrotu na rynek pracy.
Przyjęcie przez Sejm Krajowego Planu Odbudowy oraz planowana kwalifikacja do nowej sieci szpitali – to szansa na wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących organizacji i finansowania świadczeń, opartych na kompleksowej i koordynowanej opiece w modelu wypracowanym przez środowisko lekarzy gastroenterologów. W Krajowym Planie Odbudowy wskazano, że pojawią się środki finansowe przeznaczone na tworzenie ośrodków kompleksowej i koordynowanej opieki zdrowotnej. Warto wykorzystać gotowe rozwiązania i stworzyć nowoczesne, dobrze wyposażone ośrodki, które będą gwarantować jakość opieki.
Należy zaznaczyć, że konieczna będzie centralizacja świadczeń. Analiza wykazała, że w wielu ośrodkach liczba pacjentów jest na tyle mała, że realizowanie w nich programów lekowych nie ma racjonalnego uzasadnienia. Ma bowiem negatywny wpływ na jakość i skuteczność leczenia. Obecnie pacjenci, którzy nie mają dostępu do skutecznych terapii, często wymagają doraźnych hospitalizacji, głównie na oddziałach chirurgii czy chorób wewnętrznych. Często korzystają ze szpitalnych oddziałów ratunkowych, gdyż objawy tych chorób wymagają intensywnego leczenia. Jeśli będą efektywnie leczeni – to siłą rzeczy zmniejszy się liczba niepotrzebnych hospitalizacji.
Ministerstwo zdrowia wdraża obecnie modele kompleksowej opieki przede wszystkim w leczeniu nowotworów. Próba wdrożenia kompleksowej opieki w leczeniu stwardnienia rozsianego nie okazała się zbyt wielkim sukcesem, gdyż ten model nie został wypracowany w porozumieniu ze środowiskiem neurologów. W przypadku kompleksowej opieki w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit tego ryzyka nie ma, zwłaszcza że preferowane są ośrodki obecnie zapewniające odpowiednią jakość leczenia.
Wprowadzenie przed czterema laty ryczałtowego rozliczania szpitali wpłynęło negatywnie na świadczenia w obszarze gastroenterologii. Specjalistyczne oddziały gastroenterologii musiały leczyć pacjentów z innymi schorzeniami, aby zachować rentowność szpitali. Utworzenie wyspecjalizowanych ośrodków gwarantowałoby, że miałyby one jednolity profil wykonywanych świadczeń. Musimy mieć również świadomość ogromnych problemów z kadrą medyczną. Analiza danych wskazuje, że ogromny kryzys kadrowy jest dopiero przed nami.
***
W debacie redakcyjnej mZdrowie.pl na temat “Skuteczność terapii w programach lekowych u chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit” wzięli udział: wiceminister Maciej Miłkowski, prof. Grażyna Rydzewska, prof. Jarosław Reguła, Jerzy Gryglewicz oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich: Iga Rawicka, Justyna Dziomdziora, Małgorzata Mossakowska i Marek Lichota.
W dwóch programach lekowych chorzy mają dostęp do wszystkich cząsteczek leków biologicznych. Mimo to nie wszyscy mogą być skutecznie leczeni, o czym decyduje administracyjne ograniczenie czasu leczenia biologicznego, a także bardzo wysokie kryteria kwalifikacji do leczenia. Ministerstwo zdrowia widzi możliwość zmian tych zapisów, po uprzedniej analizie i rekomendacji AOTMiT. Warta rozważenia jest koncepcja utworzenia jednego programu w miejsce obecnie istniejących dwóch – dla Choroby Leśniowskiego-Crohna oraz dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego – to najważniejsze wnioski z debaty redakcyjnej mZdrowie.pl.
Wypowiedzi pozostałych uczestników debaty są dostępne tutaj: