Thomas Hofmarcher ze Swedish Institute for Health Economics podkreśla, że w onkologii gromadzenie, analizowanie i wykorzystywanie danych odgrywa kluczową rolę w budowaniu skutecznego systemu opieki.
Jak mówi, istotnym wnioskiem z analiz informacji jest fakt, że w Polsce oraz w całej Europie istnieją znaczące różnice w dostępie do leków, świadczeń i opieki nad osobami chorymi na nowotwory. Mówiono o tym problemie na konferencji konferencji “European Cancer Forum, „Patients, Policies, Plans: Is Europe on Track to Beat Cancer?” w Brukseli, z udziałem ekspertów, eurodeputowanych i przedstawicieli instytucji unijnych.
Jak dodaje Thomas Hofmarcher, Różnice pomiędzy poszczególnymi krajami powinny być szczególnym punktem uwagi dla decydentów i rządów w poszczególnych krajach. Ponieważ kwestie ochrony zdrowia należą do obszarów, za które odpowiadają poszczególne kraje, Komisja Europejska i inne instytucje unijne nie mogą podejmować konkretnych decyzji w tym obszarze. Podejmowane są jedynie inicjatywy mające charakter dodatkowy, takie jak program informacyjny, budowanie systemu wymiany informacji, analizy i porównania służące podnoszeniu efektywności opieki. Centralizacja dotyczy jedynie niektórych zakresów, jak rejestracja nowych leków a już wkrótce zacznie funkcjonować również w procesie oceny klinicznej wartości nowych leków, jako podstawy do decyzji refundacyjnych.
Posłuchać warto!