Zwiększenie powierzchni laboratoryjnej Instytutu i rozwój badań w obszarze bioinformatyki zapowiada prof. dr hab. Maciej Giefing, nowy dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu .
Od kwietnia prof. Maciej Giefing jest dyrektorem Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. Został powołany przez prezesa Polskiej Akademii Nauk w drodze konkursu. Zastąpił na tym stanowisku prof. Michała Witta, który zarządzał Instytutem przez dwie kadencje.
„Przed Instytutem widzę wiele wyzwań na najbliższe cztery lata. Z całą pewnością kontynuowane będą starania rozpoczęte przez pana prof. Witta mające na celu rozbudowę instytutu. Zwiększenie powierzchni laboratoryjnej jest kluczowe dla rozwoju instytutu, pozwoli na dalsze doposażenie w nowoczesny sprzęt, na który w obecnym kształcie instytutu brakuje już miejsca. Umożliwi także tworzenie kolejnych zespołów badawczych, co niewątpliwie wzbogaci ekspertyzę naukową instytutu” – podkreślił prof. Maciej Giefing. Dodał, że obszarem, który będzie starał się szczególnie rozwinąć jest bioinformatyka – “Stoimy teraz na progu przełomu, jakim jest wprowadzenie do badań naukowych sztucznej inteligencji. Aby odpowiednio wykorzystać tę technologię, potrzebujemy specjalistów, którzy umożliwią pracownikom wykorzystanie jej w codziennej pracy naukowej”.
Dotychczasowy dyrektor IGC PAN prof. dr hab. Michał Witt wyraził przekonanie, że nowa dyrekcja „bez najmniejszego problemu przejmie zarządzanie tą instytucją”. „Ja ze swojej strony będę, w miarę potrzeby służył zawsze radą i pomocą. Uzyskane przez lata doświadczenie może się przydać. Ale nowa ekipa dyrektorska jest już w tej chwili w pełni samodzielna i znakomicie przygotowana do przejęcia odpowiedzialności za dalsze losy Instytutu. Współpracowaliśmy intensywnie przez ostatnie lata, stąd ta zmiana jest absolutnie płynna i całkowicie naturalna” – zaznaczył.
Profesor Maciej Giefing jest związany z IGC PAN od ponad 20 lat, a przez ostatnie 9 lat pełnił funkcję kierownika Zakładu Genetyki Nowotworów. Głównym obszarem jego działań jest genetyka nowotworów litych oraz chłoniaków. Angażuje się w realizację międzynarodowych projektów badawczych m.in.: koordynuje współpracę z grupami badawczymi z Niemiec, Holandii i Belgii. Wraz z zespołem prowadzi szereg badań nad rolą czynników transkrypcyjnych w rozwoju nowotworów, dzięki czemu, we współpracy z międzynarodowym zespołem naukowców udało się wskazać jak i określić konsekwencje mutacji w genie IRF4 w klasycznym chłoniaku Hodgkina. Opublikowane wyniki były przełomem w badaniach nad przyczynami i rozwojem tej choroby.
Po 8 latach zarządzanie Instytutem kończy prof. dr hab. Michał Witt. W tym czasie w Instytucie wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań badawczych od pracowni sekwencjonowania genomowego, obecnie uzupełnianą o technologię nanoporową, po platformę analizy konfokalnej oraz elektrofizjologii tkankowej sił atomowych Panakea, jedną z najnowocześniejszych tego typu w Europie. „IGC rozwinął się przez utworzenie Innowacyjnego Centrum Medycznego z najnowocześniejszym zapleczem badawczym i jedynym w tej części Europy certyfikatem amerykańskie firmy biotechnologicznej 10xGenomics na technologię transkryptomiki przestrzennej. Instytut posiada status podmiotu leczniczego, co potwierdza najwyższą jakość przeprowadzanych badań i diagnostyki pacjentów, prowadzi biobank próbek biologicznych, został wpisany także na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Instytut sukcesywnie zwiększa ilość grantów naukowych i publikacji, w tym międzynarodowych, a pracownicy zdobywają kolejne stopnie naukowe” – poinformowano w komunikacie prasowym.