Producenci wyrobów medycznych cieszą się z planów Narodowego Funduszu Zdrowia, aby uporządkować ten rynek. Decyzja NFZ w sprawie budowy Centralnego Rejestru Wyrobów Medycznych podniesie racjonalność wydatków publicznych i zwiększy dostęp pacjentów do leczenia – taka jest opinia Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.
Przypomnijmy. Kilka dni temu został powołany Zespół do spraw powstania Centralnego Rejestru Wyrobów Medycznych i rozliczania realizacji zleceń na zaopatrzenie w nie. Jego najważniejszym zadaniem jest ujednolicenie zasad weryfikowania i rozliczania wyrobów medycznych przez oddziały wojewódzkie NFZ. Jeżeli uda się ten cel zrealizować, można będzie mówić o prawdziwej innowacji, która zoptymalizuje proces zawierania umów oraz rozliczania zrealizowanych zleceń – już dziś to postępowanie jest prostsze dzięki elektronizacji zlecenia.
,,Z dużym uznaniem odnosimy się do obecnych działań NFZ. Jesteśmy pewni, że powołany zespół opracuje przedmiotową koncepcję, a ta znacząco przyczyni się do usprawnienia szeregu procesów w zakresie kontraktowania świadczeń na wyroby medyczne. Dzisiaj każdy z oddziałów NFZ zawiera ze świadczeniodawcą osobną umowę, której elementem jest załącznik z ofertą wyrobów wraz z limitem finansowym wyznaczonym przez Ministerstwo Zdrowia. W związku z tym świadczeniodawcy muszą składać oferty na wyroby medyczne osobno, a na dodatek składają je nie centralnie tylko do każdego oddziału NFZ oddzielnie. Z każdym z oddziałów z osobna muszą też rozliczać zrealizowane zlecenia” – mówi Mirosław Padjasek, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.
,,Centralny Rejestr Wyrobów Medycznych pozwoli na zwiększenie jakości przekazywanych danych rozliczeniowych przez świadczeniodawców realizujących zlecenia na wyroby medyczne, a także ograniczy występowanie wątpliwości dotyczących kwalifikacji danego produktu do odpowiedniego limitu finansowania” – dodaje wiceprezes.
© mZdrowie.pl