Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie otworzył Centrum Robotyki Pediatrycznej. Będzie to ośrodek wykonujący zabiegi chirurgiczne u dzieci w asyście robota chirurgicznego.
Lekarze krakowskiego szpitala dziecięcego planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów rocznie z wykorzystaniem robota da Vinci. Planowane są rekonstrukcje wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu urologii i szeroko pojętej chirurgii, a w przyszłości także operacje onkologiczne. Nowoczesny sprzęt ma zagwarantować m.in. mniej inwazyjne i bardziej precyzyjne operacje w trudno dostępnych miejscach.
“Jesteśmy pierwszym i wciąż jedynym szpitalem w Polsce, w którym będą operowane dzieci z wykorzystaniem systemów robotycznych. Jesteśmy również jednym z niewielu szpitali w Europie, gdzie roboty będą przeznaczone tylko dla dzieci. Nie będą one czekały na swoją kolejkę, tylko będą głównym podmiotem działalności szpitalnej” – podkreślił dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Rafał Chrzan, podczas uroczystego otwarcia Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej. Zespół UCRP stworzyło kilkanaście osób, w tym chirurdzy i urolodzy dziecięcy, anestezjolodzy i pielęgniarki. Medycy przeszli szkolenia m.in. w Paryżu i w Arhus, gdzie już wcześniej takie zabiegi były wykonywane. “Dopiero uzyskanie odpowiednich certyfikatów pozwala nam na wykorzystanie robota do operowania dzieci. Ten system jest bardzo podobny do szkolenia pilotów odrzutowców. Są to symulatory, godziny ćwiczeń na tkankach sztucznych, dopiero potem przejście do właściwych operacji” – dodał prof. Chrzan.
UCRP jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej – wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W kwietniu 2023 r. władze tych placówek podpisały list intencyjny określający możliwości współpracy. Oprócz prowadzenia zabiegów w asyście robota chirurgicznego centrum będzie prowadzić działalność naukową i zajęcia dla studentów kierunków medycznych. Będą oni mogli wykonać kilka podstawowych ćwiczeń na symulatorze.
“Dzień po rocznicy otworzenia uniwersytetu – w niedzielę minęło 660 lat – spotykamy się tutaj, żeby pokazać, że uniwersytet żyje nie tylko tradycją i przeszłością, ale właśnie współczesnością i przyszłością” – powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oprócz systemu robotycznego da Vinci Xi ma także symulator robota chirurgicznego i trenażer klasycznych technik laparoskopowych.
Zabiegi chirurgiczne u dzieci w asyście robota były wcześniej wykonywane w jednostkowych przypadkach w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym GUMed w Gdańsku. Krakowski szpital dziecięcy jest już czwartą placówką wykonującą zabiegi robotowe w Krakowie – po Szpitalu Uniwersyteckim, Szpitali na Klinach i Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera. W całej Polsce już ponad 60 szpitali wykonuje zabiegi w asyście robotów chirurgicznych, w tym 13 wykorzystuje systemy Versius, jeden – system Senhance a pozostałe – systemy da Vinci. W 2023 roku w POlsce wykonano już ponad 10 tys. zabiegów w asyście takich robotów.