Przy Agencji Badań Medycznych powołano Warsaw Health Innovation Hub, która ma łączyć sektor publiczny z biznesem w obszarze zdrowia.
Warsaw Health Innovation Hub zainaugurowano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele pierwszych firm, które przystąpią do projektu: Iskra Reic (AstraZeneca), Mark Loughran (Microsoft), Markus Sieger (Polpharma), Irma Veberič (Roche) oraz Jan-Philipp Beck (EIT Health). Podpisano porozumienie o współpracy i omówiono najważniejsze kwestie, wspólne oczekiwania i zadania na najbliższy czas.
WHIH ma stwarzać warunki pozwalające na szybkie przekształcanie pomysłów w produkty, procesy i usługi, uwzględniające interesy rozwojowe polskiego sektora biomedycznego i konieczność niezależności Polski w zakresie bezpieczeństwa lekowego i produktów medycznych. To także możliwość inwestycji w polskie technologie i najlepsze zespoły badawcze z kraju. “To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie Centralnej, która będzie łączyła współpracę sektora publicznego z biznesem w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych, na rzecz poprawy zdrowia pacjentów oraz zwiększenia wydajności polskiego systemu ochrony zdrowia” – informuje ABM.
“To ogromne wydarzenie na skalę Europy. Udało nam się zainteresować współpracą sektor biznesowy, na tyle, by zechcieli wspierać polska naukę, startupy i innowacje, i tym samym podnosić jakość terapii i rozwiązań na rzecz polskich pacjentów. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie się w powstanie tego projektu i za wspólną chęć realizacji zadań jakie przed nami stoją. To dopiero początek naszej aktywności” – powiedział dr Radosław Sierpiński, prezes ABM.
Cytowany w materiałach ABM premier Mateusz Morawiecki ocenił, że odpowiedzialnością rządu jest budowanie strategicznych partnerstw w obszarze zdrowia w sektorze publicznym i prywatnym – “To lekcja, którą wyciągamy z pandemii. WHIH – to pierwsza tego typu platforma nie tylko w Polsce, ale także w Europie Centralnej. Potencjał naszych badaczy i firm, a także doświadczenie globalnego sektora bio-tech pozwoli na dostarczenie korzyści polskim pacjentom”.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój medycyny – “Pojawiają się nowe możliwości leczenia, nowe cząsteczki, wyroby medyczne, badania diagnostyczne, które sprawiają, że możemy lepiej i skuteczniej leczyć pacjentów. Wierzymy, że współpraca z sektorem biznesowym w ramach WHIH przyśpieszy implementację wielu rozwiązań w sektorze ochrony zdrowia w Polsce, a potencjał naszych badaczy, młodych start-upów zostanie dostrzeżony i odpowiednio wdrożony z korzyścią dla pacjentów”.
W ramach WHIH będą powstawać własne programy tworzone i finansowane przez partnerów biznesowych nakierowanych na powstawanie innowacji medycznych i technologicznych służących rozwojowi polskiego sektora biomedycznego i pragmatycznego wykorzystania innowacji na potrzeby podnoszenia standardów świadczonych usług zdrowotnych. Partnerzy prywatni w ramach tworzonych przez siebie funduszy grantowych będą finansować tworzenie przez polskich naukowców i badaczy innowacyjnych i przełomowych rozwiązań medycznych i technologicznych w najważniejszych obszarach z punktu widzenia polskiego systemu ochrony zdrowia oraz interesów pacjentów.
Prezes Agencji Badań Medycznych ma powołać Radę WHIH, o charakterze opiniodawczo-doradczym. Na pierwszym posiedzeniu Rady zostaną opracowane i przyjęte priorytety, w ramach których będą realizowane projekty przygotowywane przez partnerów strategicznych WHIH. (PAP)