Inaugurując obchody Światowego Dnia Cukrzycy, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków przedstawiło rekomendacje zmian systemowych, dotyczących opieki nad chorymi na cukrzycę.
Rekomendacje zmian w zakresie opieki diabetologicznej zostały wypracowane przez forum ekspertów do spraw cukrzycy powołane przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Przedstawiając rekomendacje ekspertów, prezes PSD Anna Śliwińska przypomniała, jak wielkie obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej stanowi leczenie cukrzycy oraz jej powikłań, które zagrażają zdrowiu i życiu, a nie wszystkie są odpowiednio leczone. „W pierwszej połowie tego roku zostało powołane forum ekspertów do spraw cukrzycy, czyli inicjatywa, która ma na celu ocenę sytuacji w polskiej diabetologii, mocnych i słabych stron, wyzwań i możliwości poprawy sytuacji pacjentów. Forum wypracowało osiem kluczowych rekomendacji, które będą omawiane przez parlamentarny zespół do sprawy cukrzycy” – mówiła Anna Śliwińska.
Sformułowane przez ekspertów postulaty obejmują:
- Przeznaczenie przynajmniej części wpływów z opłaty cukrowej na leczenie, czyli prewencję, profilaktykę, edukację chorych na cukrzycę, a także na nowe terapie i profilaktykę powikłań
- Edukacja diabetologiczna powinna być finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia
- Edukacja powinna być dostępna dla wszystkich pacjentów, niezależnie od wieku
- Zwiększanie zaangażowania pielęgniarek diabetologicznych oraz edukatorów w opiece nad pacjentem
- Sukcesywne zwiększanie dostępu do nowoczesnych leków i technologii, zgodnie z międzynarodowymi standardami
- Zapobieganie powikłaniom, zapewnienie dostępu do ich właściwego leczenia
- Dostosowanie kryteriów refundacji leków do międzynarodowych standardów
- Wykorzystanie opieki farmaceutycznej nad pacjentami z cukrzycą