W dniach 15-16 września 2021 r. odbyła się międzynarodowa VI Warszawska Konferencja „Perspektywy Onkologii Molekularnej”. Podczas wykładów prezentowane były osiągnięcia onkologii i innych dziedzin medycyny, w tym również nowe podejścia dotyczące walki z pandemią COVID-19. Zarówno wykłady jak i następujące po nich dyskusje a także rozmowy kuluarowe pozwoliły na wymianę nowych myśli technicznych i nawiązanie współpracy krajowej oraz międzynarodowej.
Podczas Konferencji przedstawiono innowacyjne zastosowanie niskich dawek radioterapii do ograniczania rozwoju zakażenia COVID-19 w płucach. Prof. Tomasz Sarnowski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN zaprezentował wyniki uzyskane w projekcie badawczym, finansowanym przez Agencję Badań Medycznych. Projekt kierowany przez prof. Jana Walewskiego realizowany był przez Narodowy Instytut Onkologii, IBB PAN i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Badania doprowadziły do opracowania skutecznego neutralizatora wirusa SARS-CoV-2, opartego o nanoprzeciwciało (VHH) i bakteriofaga M13. Zaprezentowano również wyniki analiz, wskazujące na to, że białko SPIKE koronawirusa SARS-CoV-2 może powodować niespecyficzną hiperaktywację układu odpornościowego. Prof. Sarnowski podkreślił – “Uzyskane przez nas dane wskazują na to, że fragment S1 białka SPIKE może być superantygenem”.
Konferencję słowem wstępnym otworzyli prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii oraz prof. Paweł Kukołowicz. Podczas sesji naukowych poruszane były zagadnienia związane z biologią molekularną nowotworów, aplikacją niskich dawek promieniowania w terapiach medycznych, diagnostyką molekularną w nowotworach oraz rolą chromatyny i zaburzeń epigenetycznych w procesie nowotworzenia.
Zaprezentowano również najnowocześniejsze technologie kompleksowej diagnostyki molekularnej w onkologii, a także innowacyjna transkryptomika przestrzenna połączona z analizą pojedynczej komórki. Praktyczne zastosowanie tej metody do analiz transkryptomiczno-epigenetycznych omówił podczas swojego wykładu dr Alfonso Urbanucci z Oslo Medical University, który stwierdził, że „Te zaawansowane metody otwierają nowe kierunki onkologicznej transkryptomiki”.
W Konferencji wzięło udział 50 osób w trybie stacjonarnym oraz 287 w trybie zdalnym. Wykłady w trybie zdalnym wygłosili m.in. naukowcy z Holandii, Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii. Młodzi naukowcy z Polski mieli możliwość krótkich wystąpień. Podczas Konferencji zaprezentowano 33 plakaty w formie elektronicznej. Najlepsze prezentacje plakatowe zostały wyróżnione cennymi nagrodami, które przyznane zostały:
- I nagroda – mgr Monika Świątek z NIO-PIB w Warszawie
- II nagroda – dr Joanna Jazowiecka-Rakus z NIO-PIB w Gliwicach
- III nagroda – Agata Gaweł, studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Konferencję zakończyła debata pt. “Dlaczego naukowcy powinni być szkoleni w innych instytutach/uniwersytetach?” Podczas debaty podkreślona została istotność mobilności i nawiązywania współpracy zagranicznej oraz transferu wiedzy z innych ośrodków naukowych.