Weszła w życie nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w podstawowej opiece zdrowotnej. Poradnie POZ, które będą leczyć i diagnozować pacjentów na miejscu, w bezpośrednim kontakcie z lekarzem, otrzymają wyższą stawkę wynagrodzenia. Zarządzenie wchodzi w życie od 25 czerwca, ale część przepisów będzie obowiązywała od 1 września. Opublikowano listę 56 poradni, które z końcem czerwca stracą kontrakty ponieważ udzielały pond 90 proc. świadczeń w formie zdalne.
W swoim komunikacie NFZ uzasadnia zmiany tym, że szczyt trzeciej fali epidemii COVID-19 mamy za sobą, kadry medyczne są już zaszczepione, a mimo to z danych NFZ wynika, że w części poradni POZ teleporady stanowią nadal 70 proc. porad dla pacjentów. W skrajnych sytuacjach, 9 na 10 porad odbywa się przez telefon. Na te wyliczenia nakładają się liczne skargi i sygnały pacjentów dotyczące POZ, kierowane do Funduszu i Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjenci najczęściej wskazują na trudności z dodzwonieniem się do swojego lekarza rodzinnego lub brak możliwości umówienia bezpośredniej wizyty w gabinecie lekarza POZ.
Znowelizowane przepisy premiują poradnie, które przede wszystkim będą diagnozowały i leczyły pacjentów na miejscu. Z kolei poradnie, które realizują większość usług w formie teleporad, otrzymają niższą stawkę, adekwatnie do zmniejszonego zakresu świadczeń dostępnych dla pacjenta.
Jednocześnie NFZ poinformował, że z powodu przekroczenia progu 90 proc. świadczeń udzielanych zdalnie umowy z 56 przychodniami POZ wygasną 30 czerwca. Fundusz nie zamierza ich przedłużać, wykazy tych przychodni zostały opublikowane na stronach internetowych oddziałów funduszu. Zgodnie z ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej (par. 10a) – w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, wskazuje świadczeniodawcę lub świadczeniodawców, którzy zabezpieczą udzielanie tych świadczeń. Jak powiedział minister Adam Niedzielski, prezes NFZ
W okresie przejściowym, czyli w lipcu i sierpniu, stawka kapitacyjna lekarza POZ będzie zależna od sztywnych progów udziału teleporad w ogólnej liczbie udzielonych świadczeń. W przypadku lekarza POZ, który udziela mniej niż 25 proc. świadczeń zdalnie, np. przez telefon, podstawowa stawka kapitacyjna wzrośnie ze 171 do 179,55 zł. Natomiast jeśli ten udział przekroczy 75 proc., wtedy stawka kapitacyjna wyniesie 153,90 zł.
Od 1 września zasady premiowania będą oparte na medianie udziału teleporad w stosunku do ogólnej liczby świadczeń. NFZ co miesiąc będzie publikował informacje o odsetku teleporad we wszystkich poradach POZ (za poprzedni miesiąc), łącznie z medianą ich udziału we wszystkich poradach POZ w Polsce. Poradnie, które w miesiącu przekroczą ten próg 1,5-krotnie, otrzymają niższe wynagrodzenie. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć placówki, w których udział porad zdalnych będzie dwukrotnie niższy niż próg wskazany przez NFZ w danym miesiącu, obliczony w skali kraju – otrzymają 5 proc. więcej.
© mZdrowie.pl