Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przekazywać do NFZ również dane dotyczące daty powstania i ustania prawa do zasiłku dla osób, w stosunku do których wygasł obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, a które pobierają zasiłek chorobowy lub wypadkowy – wynika z nowelizacji rozporządzenia skierowanego do konsultacji publicznych.
Proponowana nowelizacja dotyczy rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu oraz sposobu przekazywania danych dotyczących osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek, osób pobierających zasiłki przyznane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, osób ubiegających się o przyznanie emerytury lub renty oraz pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego.
Projektowana zmiana zmierza do rozszerzenia dotychczasowego zakresu informacji, jaki Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje Narodowemu Funduszowi Zdrowia o dane dotyczące daty powstania oraz daty ustania prawa do zasiłku dla osób, w stosunku do których wygasł obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, a które pobierają zasiłek przyznany na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu NFZ otrzyma możliwości bieżącego ustalania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej dla tej kategorii osób, co ma szczególne znaczenie przy comiesięcznej weryfikacji złożonych przez nie deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz potwierdzaniu prawa do świadczeń tych osób za pośrednictwem systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ).
“Otrzymane dane pozwolą określić aktualny status tych osób w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, co umożliwi łatwą weryfikację prawa tych osób do świadczeń opieki zdrowotnej. Znacząco zmniejszy się liczba składanych oświadczeń i dokumentów, i tym samym zmniejszy się obciążenie Funduszu wynikające z konieczności ich weryfikacji i podejmowania postępowań wyjaśniających w przypadkach budzących wątpliwości” – napisano w Ocenie Skutków Regulacji.