Minister Adam Niedzielski powiedział, że projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta “jest w tej chwili finalizowany”. Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca – “to jedna z najważniejszych ustaw w systemie ochrony zdrowia”.
Omówienie sytuacji pacjentów po dwuletniej pandemii, która zdezorganizowała system ochrony zdrowia, było tematem konferencji “Bezpieczeństwo pacjenta” zorganizowanej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca i prezesa NFZ Filipa Nowaka. Minister Niedzielski powiedział, że projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta jest w tej chwili finalizowany.
Minister zapowiedział, że ustawa o jakości w ochronie zdrowia ma być procedowana jeszcze w tym roku, a jej zapisy powinny wejść w życie w 2023 r. Centralną instytucją, która będzie odpowiedzialna za analizowanie jakości i płacenie premii będzie NFZ. “Reforma ta koncentruje się na kilku zagadnieniach. Po pierwsze definiuje pojęcie jakości w systemie opieki zdrowotnej i to jakości rozumianej nie tylko z punktu widzenia parametrów klinicznych czy skuteczności leczenia” – powiedział minister. Pod uwagę brane będzie także doświadczenie pacjenta i jakość zarządzania – “Prymusi będą finansowani w większym stopniu niż ci, którzy wypadną gorzej. Mam nadzieję, że rok 2023 będzie tym rokiem, który upłynie pod hasłem jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta” – podsumował minister.
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec dodał, że ustawa o jakości i o bezpieczeństwie pacjenta wprowadzi bardzo oczekiwane rozwiązanie w zakresie systemu no fault, który umożliwi pacjentowi dochodzenie roszczeń w szybki, niesformalizowany, prosty i przyjazny sposób – “Gdyby doszło do zdarzenia niepożądanego, umożliwi pacjentowi faktyczne uzyskanie należnego zadośćuczynienia bez konieczności długotrwałego procesu sądowego. Jestem przekonany, że ta ustawa to jedna z najważniejszych ustaw w systemie ochrony zdrowia, wprowadzi nową jakość z korzyścią dla pacjentów” – podsumował.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak zaznaczył, że ustawa o jakości przewiduje “nową, fundamentalną rolę NFZ”. “NFZ już nie jest tylko płatnikiem narodowym, ale jest także uczestnikiem organizacji systemu ochrony zdrowia. Mamy ogromne dane, które pozwolą nam dowartościowywać tych realizatorów świadczeń, którzy po pierwsze realizują dobrze te świadczenia i gwarantują odpowiednie bezpieczeństwo pacjentów” – dodał. Filip Nowak powiedział również, że “NFZ dowartościowuje tych realizatorów, którzy są lepsi od innych i gwarantują nie tylko minimalne zabezpieczenie bezpieczeństwa, ale także gwarantują coś więcej. To jest obszar onkologii, endoprotezoplastyki, to są różnego rodzaju działania związane z kardiologią. Dzięki tej ustawie, która przed nami, która wierzę, że zmierza ku końcowi, będziemy mogli zaproponować lepsze finansowanie tym realizatorom świadczeń, którzy te środki będą przeznaczali na poprawę jakości udzielanych świadczeń, a w konsekwencji na bezpieczeństwo pacjentów”.
Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zakłada m.in. zwiększone finansowanie szpitali, które zapewnią pacjentowi wysoką jakość świadczonych usług. Placówki będą podlegały procesowi autoryzacji pod kątem wskaźników jakości świadczonych pacjentowi usług.