Obowiązujące od 21 lutego zmiany w Kodeksie pracy określają m.in. warunki i metody przeprowadzania przez pracodawcę badań na obecność alkoholu w organizmie pracownika. W przypadku wykrycia u pracownika obecności alkoholu w ilości powyżej 0,2 promila, pracodawca może zadecydować o niedopuszczeniu go do wykonywania swoich obowiązków.
Wprowadzenie zmian do Kodeksu pracy umożliwia przeprowadzenie kontroli trzeźwości pracownika. Jednakże nowelizacja ustawy nie oznacza, że pracodawca zawsze będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika. Prawo do kontroli trzeźwości może nastąpić, jedynie w sytuacji, gdy jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób bądź też ochrony mienia.
Kontroli będzie mógł zostać poddany nie tylko pracownik zatrudniony na umowę o pracę, ale także na podstawie umowy cywilnoprawnej. Kontrola pracownika może nastąpić w dwóch trybach: prewencyjnym i uzasadnionego podejrzenia pracodawcy. Warunki i metody przeprowadzania kontroli szczegółowo określa rozporządzenie Ministra Zdrowia – badanie na obecność alkoholu obejmować będzie badanie wydychanego powietrza lub badanie krwi. Badanie wydychanego powietrza przeprowadzać się będzie przed badaniem krwi, jeżeli stan osoby badanej na to pozwoli.
W przypadku wydychanego powietrza badanie będzie można wykonać stosując jedną z dwóch metod: spektrometrii w podczerwieni lub utleniania elektrochemicznego. Badania wydechu przeprowadzane będzie przy użyciu jednorazowego ustnika, którego opakowanie będzie otwierane w obecności osoby badanej lub bez użycia ustnika (gdy producent analizatora wydechu przewiduje taki sposób jego eksploatacji). Badanie wydychanego powietrza będzie mogło być przeprowadzone przy zastosowaniu analizatora wydechu niewyposażonego w cyfrową prezentację wyniku pomiaru, a także bez użycia ustnika (gdy producent analizatora wydechu przewiduje taki sposób jego eksploatacji). Badanie krwi na obecność alkoholu będzie polegało na przeprowadzaniu co najmniej dwóch laboratoryjnych analiz krwi żylnej. Rozporządzenie określa ponadto sposób pobierania krwi oraz postępowania z probówkami zawierającymi krew do badania, w tym warunki dotyczące przechowywania oraz transportowania pobranej krwi.
Pracodawca będzie miał także prawo sprawdzić, czy pracownik nie znajduje się pod wpływem środków działających w sposób zbliżony do alkoholu, takich jak opioidy, amfetamina, kokaina. Badania będą wykonywane z zastosowaniem metod, w których nie potrzeba badania laboratoryjnego (mocz, krew).
W przypadku wykrycia u pracownika obecności alkoholu w ilości powyżej 0,2 promila, pracodawca może zadecydować o niedopuszczeniu go do wykonywania swoich obowiązków. Rozporządzenie zawiera zapisy odnoszące się do danych odnotowywanych w protokołach dokumentujących wykonanie badań na obecność w organizmie pracownika alkoholu oraz w przypadku odstąpienia od pobrania krwi do badania w związku z decyzją lekarza – uzasadnione podejrzenie, że pobranie krwi może spowodować zagrożenie życia bądź zdrowia osoby badanej.