Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu zamieszczono informację o tym projekcie, który przewiduje m.in. powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza. Rada Ministrów ma zatwierdzić projekt w pierwszym kwartale tego roku.
Ustawa ma określić m.in. zasady gospodarowania osoczem i produktami krwiopochodnymi. Planowane jest powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza (NFO), wytwarzającego produkty krwiopochodne, których obecnie brakuje na rynku. Rozpoczęcie produkcji ma nastąpić za ok. 4-5 lat. Do tego czasu NFO będzie sprzedawać osocze w drodze konkursu albo wybierze wykonawcę usługowego frakcjonowania w drodze konkursu albo przetargu publicznego.
Na podmioty lecznicze nałożony zostanie obowiązek wprowadzania zapotrzebowań na produkty krwiopochodne do systemu obrotu produktami krwiopochodnymi, prowadzonego przez Narodowe Centrum Krwi. Rozwiązanie to, jak również stworzenie systemu informatycznego ma zapewnić nadzór nad właściwym obrotem produktami krwiopochodnymi. Proponuje się także wprowadzenie obowiązku uzyskiwania przez centra krwiodawstwa zgody dawcy krwi na oddanie krwi, z której będzie jasno wynikało, że wyraża on zgodę na zbycie krwi i jej składników w celu przetworzenia w krwiopochodne produkty lecznicze, ratujące życie i zdrowie pacjentów. Usługowe frakcjonowanie będzie pierwszym etapem powstania krajowej fabryki frakcjonowania osocza.
Projekt ma także wprowadzić kompleksowy, wieloaspektowy i scentralizowany nadzór nad krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Do zasadniczych zmian systemowych – jak wskazano – należy powołanie jednej instytucji nadzorującej system krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Ustawa doprecyzuje ponadto m.in. uprawnienia dawców krwi przez wskazanie, że czas zwolnienia z pracy obejmuje również zmianę, która zaczęła się tego dnia, w którym oddano krew i jej składniki albo obejmuje cała dobę. Ustawa ma również umożliwić ratownikom medycznym i perfuzjonistom wykonywanie zabiegów przetaczania krwi i jej składników po odbyciu specjalistycznych szkoleń, a także wprowadzić przepisy umożliwiające przetaczanie krwi i jej składników przez lotnicze zespoły ratownictwa medycznego oraz lotnicze zespoły transportu sanitarnego w trakcie transportu międzyszpitalnego.