Projekt zmian ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych ma już wpis do prac legislacyjnych rządu, rozpoczynają się konsultacje społeczne – poinformował wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Piotr Bromber przedstawił posłom z komisji zdrowia informację na temat wynagrodzeń pracowników w ochronie zdrowia. Przypomniał, że listopadzie 2021 r., w wyniku prac MZ i Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, doszło do porozumień w zakresie nowelizacji ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
“Mamy projekt zmian do tej ustawy, ten projekt ma już wpis do prac rządu, przechodzimy do konsultacji społecznych. Co ważne, treść zmian do ustawy w pełni odzwierciedla ustalenia poczynione na początku listopada na forum Zespołu Trójstronnego” – poinformował wiceminister. Planowany termin przyjęcia projektu przez RM – to II kwartał 2022 r.
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, modyfikującej minimalne wysokości środków publicznych przeznaczanych corocznie na ochronę zdrowia, organizacje stanowiące stronę społeczną funkcjonującą w ochronie zdrowia zgłosiły postulat dokonania w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. zmian mających na celu wprowadzenie na poziomie ustawowym, gwarancji wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, powiązanego ze zwiększanym finansowaniem ochrony zdrowia.
Trójstronny Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia przyjął 5 listopada 2021 r. stanowisko, zgodnie z którym związki zawodowe, pracodawcy oraz strona rządowa zgodziły się co do potrzeby pilnego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy z 2017 r., aby doprowadzić do dalszego wzrost gwarantowanych poziomów płac zasadniczych od lipca 2022 r.