Przygotowaliśmy projekt ustawy, w którym przyjmujemy założenie, że gdy pacjent udaje się do danego specjalisty, to automatycznie wydaje mu zgodę na dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej – poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska. Pacjenci będą też mieli możliwość zaznaczenia, że nie wyrażają zgody na taki dostęp.
We wtorek posłowie z komisji polityki senioralnej wysłuchali informacji resortów zdrowia oraz rodziny i polityki społecznej na temat dostępu systemów teleinformatycznych w opiece i monitorowaniu stanu zdrowia osób starszych.
Wiceminister zdrowia wiceminister zdrowia Anna Goławska przypomniała, że dla pacjentów przygotowano takie rozwiązania jak e-recepty i e-skierowania, a osoby niekorzystające z internetu mogą kody tych dokumentów otrzymać SMS-em lub w formie wydruku. Rozszerzany jest również katalog elektronicznej dokumentacji medycznej, aby była ona dostępna w jednym miejscu.
“Wiemy, że nadal jest problem z osobami starszymi, które żeby udostępnić dokumentację medyczną lekarzowi specjaliście, muszą na to wyrazić zgodę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Ponieważ mamy dużo sygnałów, że jest to kłopotliwe, przygotowaliśmy projekt ustawy, dzięki któremu zgoda dla lekarza specjalisty będzie niejako automatyczna, czyli przyjmujemy założenie, że w momencie, kiedy pacjent udaje się do danego specjalisty, to automatycznie wydaje mu zgodę na dostęp do jego elektronicznej dokumentacji medycznej. Natomiast gdyby takiej zgody nie chciał wydać, to może zaznaczyć, że nie zgadza się na to, aby ten specjalista widział całość jego dokumentacji medycznej” – powiedziała Anna Goławska.
Wiceminister Goławska mówiła również o programie bezpłatnych leków dla seniorów. Zwróciła uwagę, że recepty na bezpłatne leki pacjentom, którzy nie korzystają z IKP, mogą wystawiać lekarze POZ, a niedługo również lekarze specjaliści. Poinformowała również, że planowana jest również dalsza rozbudowa programu domowej opieki medycznej – “Rozpoczęliśmy od wysyłania pulsoksymetrów dla osób, które są zakażone wirusem COVID-19. Dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia automatycznie te pulsoksymetry są wysyłane (…), a pozostałe osoby mogły zgłosić się przez stronę internetową lub przez infolinię domowej opieki medycznej”.
Obecnie prowadzony jest pilotaż rozszerzający domową opiekę medyczną o program elektronicznych stetoskopów. E-stetoskop jest w stanie przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne. Sygnały te są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza. Badanie płuc pacjent wykonuje samodzielnie na podstawie prostych komunikatów urządzenia elektronicznego, a lekarz natychmiast uzyskuje do nich dostęp.
“Po zrealizowaniu tego pilotażu będziemy chcieli zrobić taki produkt do publicznego systemu, żeby większa liczba osób mogła z niego korzystać’ – zapowiedziała Anna Goławska. Przypomniała, że ruszył również pilotaż wykorzystania opasek telemedycznych w podstawowej opiece zdrowotnej – “Dzięki temu pilotażowi mamy na celu wdrożenie takich opasek na stałe. One – oprócz monitorowania i tego, że lekarz POZ może na bieżąco podejrzeć parametry życiowe pacjenta – to dodatkowo mają taki alert, że jeśli ktoś się przewróci lub zasłabnie, to najbliższa osoba dostaje alert”.