Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne i zasady postępowania dotyczące funkcjonowania izolatoriów. Będą do nich kierowane osoby zarażone koronawirusem lub podejrzewane o zarażenie, które z różnych powodów nie mogą odbyć kwarantanny w warunkach domowych.
Izolatoria – to miejsca izolacji pozaszpitalnej osób, które nie powinny lub nie mogą być poddane izolacji w miejscu zamieszkania. Istnieje taka grupa wśród osób, u których stwierdzono zachorowanie na COVID-19 lub podejrzenie zachorowania, jeżeli zostały przez lekarza skierowane do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Dotyczy to m.in. osób mieszkających z osobami w podeszłym wieku lub obarczonymi ryzykiem obniżonej odporności na infekcję COVID-19.
Jak precyzuje Ministerstwo Zdrowia „izolatoria będą to zespoły pomieszczeń zlokalizowane w zakładzie leczniczym (ale poza oddziałami zakaźnymi lub innymi oddziałami szpitala), hotelu, hostelu oraz w innych obiektach umożliwiających zapewnienie opieki medycznej w warunkach izolacji, przeznaczonych dla ww. osób, do czasu uzyskania ujemnego wyniku testu na obecność wirusa.” Osoba izolowana może być wypisana z izolatorium po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych.
Opieka w izolatorium ma być zapewniana przez szpital. Standard opieki medycznej obejmować ma wizytę pielęgniarską – nie rzadziej niż dwa razy na dobę w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych. W ramach wizyty dokonywana będzie ocena stanu ogólnego i pomiar temperatury ciała osoby izolowanej oraz w razie potrzeby, w porozumieniu z lekarzem, zlecenie lub zmiana zleconych przez lekarza leków. Leki zlecone przez personel medyczny ma zapewnić opiekujący się nim szpital.
Porada lekarska nastąpić ma „w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu izolowanego pacjenta z izolatorium”. Na miejscu, w izolatorium dokonywane ma być także materiału biologicznego w celu przeprowadzenia testów diagnostycznych na obecność wirusa SARS-CoV-2. Placówka zapewnić ma też „transport sanitarny w przypadku konieczności przewiezienia osoby izolowanej do szpitala z powodu pogorszenia jej stanu zdrowia.
Rozporządzenie dopuszcza porady za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
© mZdrowie.pl