Międzynarodowy Dzień Chorób Siatkówki Oka to okazja, z której korzysta Retina AMD Polska aby zwrócić uwagę na choroby siatkówki.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem czy cukrzycowy obrzęk plamki są często przyczyną częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Szacuje się, że miliony ludzi cierpią na te schorzenia, a wiele przypadków pozostaje nierozpoznanych lub niewłaściwie leczonych. Regularna profilaktyka pozwala wykryć zmiany w dnie oka na wczesnym etapie, wdrożyć skuteczne leczenie, które pozwala zachować wzrok. Działania edukacyjne prowadzone w ramach Retina Week mają na celu poprawić wykrywalność i leczenie chorób siatkówki oka, skupić uwagę na potrzebach pacjentów oraz podnieść poziom wiedzy o ich profilaktyce, diagnostyce i leczeniu.
Pacjenci ze schorzeniami siatkówki diagnozowani są w coraz późniejszym wieku. Tymczasem istnieje bardzo proste, nieinwazyjne badanie – test Amslera – które wskazuje na niepokojące zmiany w oku. Może je wykonać również lekarz rodzinny, który w razie podejrzenia zaburzeń wzroku, wystawi następnie skierowanie do okulisty. W gabinecie okulistycznym wykonane zostanie badanie dna oka, które ma na celu ocenę stanu siatkówki, plamki, naczyń krwionośnych oraz nerwu wzrokowego. Kolejnym krokiem diagnostycznym jest badania OCT – obrazowe, tomograficzne, które umożliwia obejrzenie przedniej i tylnej części gałki oka oraz plamki w celu wykrycia ewentualnych zmian zwyrodnieniowych.
Choroby siatkówki postępują szybko i często niezauważalnie, ponieważ pojawiają się asymetrycznie – niezajęte jeszcze chorobowo oko przejmuje funkcje wzrokową, maskując objawy niedowidzenia. Każdy dzień bez odpowiedniego leczenia pogarsza widzenie, prowadząc nawet do ślepoty. Dlatego tak ważne jest, by pacjenci, którzy zauważają pogorszenie wzroku, jak najszybciej trafili do specjalisty i otrzymali odpowiednie leczenie, pozwalające im zachować wzrok.
W Polsce dostępne są możliwości leczenia chorób siatkówki na światowym poziomie, program lekowy B.70 umożliwia dostosowanie czasu terapii i jej dawek do pacjenta. Leczenie zwyrodnienia plamki związane z wiekiem czy cukrzycowego obrzęku plamki opiera się na zastosowaniu leków blokujących VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego). Podawane są one w iniekcjach doszklistkowych.
Stowarzyszenie Retina AMD Polska apeluje – “Postaw na profilaktykę i zachowaj wzrok. Wielu przypadków schorzeń można uniknąć poprzez proaktywne podejście do profilaktyki, a zalecenia pomagające utrzymać zdrowie siatkówki obejmują m.in.:
- regularne badania wzroku
- zdrową dietę
- ochronę przed promieniowaniem UV
- właściwą higienę oraz odpowiednie korzystanie z soczewek kontaktowych
- zaprzestanie palenia tytoniu
- regularną aktywność fizyczna
Inicjatorami Kampanii „Zachowaj Wzrok” są: Stowarzyszenie Retina AMD Polska oraz Instytut Prawa Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, partnerem kampanii jest firma Roche. Ideą kampanii jest szeroka edukacja na temat chorób siatkówki takich jak zwyrodnienie plamki (AMD) i cukrzycowy obrzęk plamki (DME), które mogą powodować utratę wzroku. Materiały i narzędzia informacyjne kampanii pozwalają na poznanie choroby i świata widzianego oczami pacjentów osobom z grup ryzyka oraz ich opiekunom. W ramach prowadzonych działań uruchomiona została strona www.zachowajwzrok.pl