Sezon jesienno – zimowy już się zaczął. Przybywa pacjentów z infekcjami dróg oddechowych. Niestety rośnie też sprzedaż antybiotyków — z 75 tys. opakowań kupionych przez pacjentów 1 września do ponad 133 tys. 16 października.
Jak zwykle sezon infekcyjny rozpoczyna się w październiku. U pacjentów dominują objawy ze strony górnych dróg oddechowych – bóle gardła, kaszel, katar, kichanie, bóle głowy i gorączka. Nadal obecne są zakażenia koronawirusem, ale pojawia się także grypa oraz infekcje bakteryjne. Nie ma już masowego testowania w kierunku zakażenia koronawirusem testami PCR, ale dużą popularnością cieszą się testy potrójne tzw. „testy combo” – w kierunku zakażenia wirusem RSV, grypy i koronawirusem. Na początku września sprzedaż dzienna wynosiła 2 tys. testów, natomiast 13 października w aptekach stacjonarnych w Polsce sprzedano 8 tys., co oznacza czterokrotny wzrost.
Wzrasta także sprzedaż leków na przeziębienie – dr Jarek Frąckowiak, prezes PEX informuje, że na początku września dzienna sprzedaż apteczna preparatów stosowanych przy przeziębieniu wynosiła około 400 tys. opakowań. A w ostatnich dwóch dniach zbliża się do miliona. Rośnie także sprzedaż antybiotyków – “Na początku września sprzedaż antybiotyków oscylowała na poziomie 75 tys., a obecnie przekroczyła już 130 tys. Na wzrost liczby sprzedawanych antybiotyków może też wpływać wprowadzenie w dniu 1 września darmowych leków dla dzieci oraz osób po ukończeniu 65 lat, którzy wcześniej nie decydowali się na wykupienie antybiotyków z uwagi na cenę.”
Polacy niestety chętnie biorą antybiotyki, często bez wyraźnych wskazań. Eksperci Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia podali, że w 2022 roku Polacy kupili w aptekach 45 mln opakowań antybiotyków. To mimo wszystko 10 mln mniej niż 20 lat temu, co wynika m.in. z rosnącej skuteczności leków (potrzebne mniejsze dawki) i rosnącej świadomości w zakresie stosowania i skutków ubocznych, ale należy także uwzględnić spadek liczby ludności kraju. Do najczęściej zażywanych należą penicyliny, cefalosporyny oraz tetracykliny. Polska plasuje się w pierwszej dziesiątce rankingu OECD, gdzie spożycie antybiotyków jest najwyższe – ich konsumpcja w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynosi średnio 17 dobowych dawek na 1000 mieszkańców dziennie (w lecznictwie otwartym i zamkniętym). W Polsce jest to o 30 proc. więcej (22 DDD).
Eksperci OSOZ wyliczyli, że sprzedaż antybiotyków w najbliższych latach pozostanie na wyrównanym poziomie. W 2023 roku prognozują niewielki wzrost o 3,73 proc., do ilości 47,29 mln opakowań, jednak te prognozy nie uwzględniały wprowadzenia indeksu darmowych leków po dniu 1 września 2023.