Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO i Jim Keon, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Leków Generycznych i Biopodobnych podpisali “memorandum of understanding”. Umowa wyraża zbieżność woli między stronami, wskazując zamierzony wspólny kierunek działania.
Światowa Organizacja Zdrowia od lat na różne sposoby wspiera rozwój rynku leków generycznych i biopodobnych. Stanowią one przytłaczającą większość produktów znajdujących się na publikowanych przez tę organizację listach leków podstawowych. WHO umieszcza na niej leki uważane za najbardziej skuteczne, bezpieczne i efektywne dla zaspokojenia najważniejszych potrzeb w systemie opieki zdrowotnej. Lista jest często wykorzystywana przez państwa na całym świecie w celu opracowania lokalnych list niezbędnych leków. Szacuje się, że ponad 155 krajów stworzyło lub udoskonaliło krajowe wykazy podstawowych leków na podstawie listy Światowej Organizacji Zdrowia.
WHO rekomenduje także leki biopodobne i generyczne w tzw. programach kwalifikacyjnych, których celem jest wskazanie organizacjom udzielającym pomocy uboższym krajom, jakich leków używać. Organizacja oblicza, że każdy dolar wyłożony na tworzenie programów kwalifikacyjnych pomaga oszczędzić 30 dolarów pomocowych wydatków na leki. Dodatkową korzyścią dla producentów leków biopodobnych i generycznych jest to, że powołanie się obecność na takiej liście ułatwia przejście przez procedury rejestracyjne i refundacyjne na nowych rynkach.
Światowa Organizacja Zdrowia oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Leków Generycznych i Biopodobnych zamierzają kontynuować współpracę, tak aby przyspieszyć proces rejestracji leków biopodobnych i zwiększyć ich dostępność. Wspólną intencją wyrażoną w dokumencie jest „zapewnienie długotrwałego i pozytywnego wpływu na dostęp do produktów zdrowotnych”. Będzie temu służyć zacieśnienie współpracy w ramach istniejących projektów WHO oraz wypracowanie nowych form współdziałania.