Lista bezpłatnych leków dla dzieci zawiera 2825 pozycji, dla seniorów 65+ jest ich 3789, natomiast dla kobiet w ciąży – 394 pozycje. Lista zacznie obowiązywać od 1 września.
Na opublikowane przez Ministra Zdrowia obwieszczenie w sprawie wykazu leków refundowanych składają się lista leków refundowanych dostępne w aptece na receptę, lista środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępnych w aptece, listę wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę. Obwieszczenie zawiera również informację o lekach i środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępnych w ramach programu lekowego oraz listę leków stosowanych w ramach chemioterapii w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń oraz we wskazaniu określonym stanem klinicznym.
W obwieszczeniu MZ zawarto również dokładną listę bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia, dzieci do ukończenia 18 lat oraz leki przysługujące kobietom w ciąży i połogu.
Lista leków, środków spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla dzieci i młodzieży zawiera 2825 pozycji. Wśród nich znalazły się m.in. leki przeciwzapalne działające na jelita, insuliny oraz analogi insulin, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące (w tym inhibitory kalcyneuryny), opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, a także szczepionki przeciw grypie.
Wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dla seniorów powyżej 65. roku życia zawiera 3789 pozycji. Na tej liście znalazły się m.in. insuliny oraz analogi insulin, doustne leki przeciwcukrzycowe, leki hamujące wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, leki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a także leki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne. Natomiast leki przysługujące kobietom w ciąży i połogu – to 394 pozycje.
Pełna lista leków objętych refundacją dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Jak informowała minister zdrowia Katarzyna Sójka, do tej pory z darmowych leków mogło skorzystać około 3 mln osób powyżej 75 lat – “Dzisiaj poszerzamy bazę osób, która będzie mogła z tej listy leków darmowych korzystać i będzie to ponad 15 mln Polaków”. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych rozszerzająca grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki została podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tego samego dnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a w życie weszła w środę.
Dotychczas bezpłatne leki, wymienione w wykazie Ministerstwa Zdrowia, przysługiwały osobom powyżej 75 lat.
Były minister zdrowia, a obecnie dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Łukasz Szumowski ocenił, że wrześniowa lista refundacyjna bardzo cieszy – “Z punktu widzenia nas, jako kardiologów, pojawiają się na niej odpowiedzi na epidemię XXI wieku, jaką jest niewydolność serca”. Dodał, że chodzi m.in. o obecność flozyn używanych do leczenia cukrzycy – “Flozyny są już refundowane i to jest ogromny plus, ponieważ wyniki badań pokazują, że są one jednym z leków, które są w stanie zapobiegać tragicznym następstwom niewydolności serca, takim jak przeszczep czy zgon, nie mówiąc o licznych hospitalizacjach, które są bardzo kosztowne”.
Łukasz Szumowski wskazał, że “jest też jeszcze jedna, ważna z długoterminowego punktu widzenia rzecz” – “Obniżenie z 75 r.ż. do 65 r.ż. listy bezpłatnych leków jest z punktu widzenia chorób cywilizacyjnych niezwykle ważna. Oczekiwana długość życia w momencie ukończenia 75 lat nie jest tak długa, jak przy ukończeniu 65 lat. Jeżeli osobom, które potrzebują nowoczesnych leków cukrzycowych, włączy się do użycia flozyny, i jeżeli będą one za darmo, to dużo większa część pacjentów będzie ich używać. Oznacza to, że powikłań sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą będzie znacznie mniej i pewną część populacji uda nam się uchronić przed jej konsekwencjami”.