Badania celowanej terapii radioligandowej w leczeniu przerzutowego, opornego na kastrację raka gruczołu krokowego wykazały, że znacząco poprawia czas przeżycia całkowitego i czas wolny od progresji radiologicznej, a ryzyko zgonu spada o 38 proc.
Rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem. Pomimo postępów w jego leczeniu, nadal istnieje duże zapotrzebowanie na nowe terapie celowane, które poprawiłyby wyniki leczenia pacjentów z przerzutowym rakiem prostaty opornym na kastrację. W przypadku raka opornego na kastrację, n nowotwór rozprzestrzenia się na inne części ciała, m.in. kości i nie reaguje na leczenie hormonalne. Pięcioletni wskaźnik przeżycia dla pacjentów wynosi około 30 proc.
Novartis opracował innowacyjną opcję terapeutyczną dla pacjentów w najtrudniejszej sytuacji – terapię 177Lu-PSMA-617. U mężczyzn, którzy otrzymywali ten lek wraz z najlepszą terapią standardową stwierdzono zmniejszenie o 38 proc. ryzyka zgonu (mediana korzyści dotyczących OS wyniosła 4 miesiące) i zmniejszenie o 60 proc. ryzyka progresji radiologicznej choroby lub zgonu (mediana korzyści w zakresie rPFS wyniosła 5 miesięcy) w porównaniu z podawaną wyłącznie najlepszą terapią standardową.
“Wyniki leczenia zaawansowanego raka prostaty możemy poprawiać stosując wielodyscyplinarne podejście. Rak gruczołu krokowego – to obecnie najczęstszy nowotwór u mężczyzn, dotyczy coraz młodszych panów i nadal wielu zaskakuje występowaniem przerzutów przy braku objawów choroby. Zyskujemy nowe celowane leczenie, specyficzny ukierunkowany radioligand z wysokim powinowactwem do specyficznego dla prostaty antygenu błonowego PSMA, który okazuje się mieć wysoką ekspresję na komórkach raka stercza a szczególnie w przerzutach, zachowując przy tym niską ekspresję w prawidłowych tkankach. To bardzo skuteczna i dobrze tolerowana terapia” – ocenia dr Iwona Skoneczna, onkolog specjalizujący się w leczeniu nowotworów urologicznych.
Wyniki badania klinicznego zostały przedstawione podczas sesji plenarnej kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej ASCO 2021. Kolejnym krokiem są dwa nowe badania we wcześniejszych liniach leczenia raka gruczołu krokowego, których celem jest potwierdzenie możliwości rozpoczęcia terapii we wcześniejszych stadiach choroby. Złożenie wniosków o rejestrację do właściwych organów na terenie USA i UE jest planowane do końca 2021 roku.
“Pacjenci po niepowodzeniu nowych leków hormonalnych i chemioterapii dostają kolejną szansę na wydłużenie przeżycia, przy zachowaniu dobrej tolerancji leczenia. Zasługuje na podkreślenie, że u około połowy panów uzyskiwano istotne zmniejszenie się przerzutów, co rzadko obserwujemy przy innych terapiach na tym etapie choroby. Poważne objawy uboczne dotyczyły mniej niż 10 proc. leczonych. Wszystkie dane potwierdzają, że to bardzo dobre nowe narzędzie do walki z rakiem prostaty” – podkreśla Iwona Skoneczna.