Lista technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej do finansowania przez Fundusz Medyczny, opublikowana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, zawiera 35 pozycji. Prof. Marcin Czech wskazuje na jej restrykcyjność, a Stanisław Maćkowiak ocenia jako krok w dobrą stronę.
„Nie jestem w stanie ocenić, czy z medycznego i społecznego punktu widzenia na liście znalazły się wszystkie niezbędne technologie lekowe. Natomiast chciałbym zauważyć, że na poparcie zasługuje każda inicjatywa, która prowadzi do polepszenia dostępu Polaków do drogich technologii lekowych. Listę przyjmuję zatem jako dokonanie kroku we właściwą stronę” – mówi Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Fenolyketonurię i Choroby Rzadkie. I dodaje, że oczekuje kolejnych inicjatyw zmierzających do poprawy dostępności Polaków do drogich terapii lekowych. „To szczególnie ważne, gdy chodzi o terapię chorób rzadkich. W tym wypadku publikacja kolejnych wykazów to tylko jedna z dróg dla zapewnienia takiego postępu” – mówi.
Prof. Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego ocenia listę słowem „restrykcyjna”. W jego ocenie znalazło się na niej „jedynie 5-10 proc. tego co mogłoby się na niej znaleźć”. Jego zdaniem budzi to jednocześnie nadzieje i obawy – „Nadzieje związane są z tym, że w wypadku produktów, które znalazły się w wykazie łatwiejsze będzie uzyskanie refundacji. Mam nadzieję, że zachęci to Komisję Ekonomiczną do dokończenia procesów negocjacyjnych w ich sprawie, że te procesy zakończą się wcześniej”.
Obawy budzi natomiast fakt, że produkty lecznicze spoza opublikowanego wykazu nie będą traktowane priorytetowo. „Tak być nie powinno. Te produkty także powinny być traktowane jako ważne, przez fakt, że nie umieszczono ich wykazie proces refundacyjny w ich wypadku nie powinien być ani zakłócony, ani utrudniony” – mówi prof. Marcin Czech.
Lista AOTMiT: 35 leków spośród 1235 pozostających w obrocie, zarejestrowanych w latach 1995-2021
„Podstawą do oceny było zestawienie Europejskiej Agencji Leków (European, Medicines Agency, EMA) o zarejestrowanych w EMA i dopuszczonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej (UE) w latach 1995-2021 produktach leczniczych. W tym czasie zostało zarejestrowanych w EMA łącznie 1509 leków, z czego aktualnie dopuszczonych do obrotu pozostaje 1235” – informuje AOTMiT.
Dodaje, że lista technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej powstała po opracowaniu materiałów analitycznych przez ekspertów Rady Przejrzystości w kilku etapach. „Obejmowały one wstępną selekcję leków o dużej skuteczności klinicznej, szczegółową ocenę oraz dyskusję poszczególnych technologii lekowych przez Zespoły Rady i finalną weryfikację na posiedzeniu Rady w pełnym składzie” – mówi AOTMiT.