Na forum europejskim toczy się dyskusja na temat strategii farmaceutycznej i bezpieczeństwa lekowego. Polska ma ogromną rolę do odegrania w budowie systemu zabezpieczenia lekowego, nie tylko naszego, także europejskiego – wskazał na III Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie minister Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił we wtorek w Lublinie, że dyskusja o bezpieczeństwie musi uwzględniać aspekt zdrowotny. Przez ostatnie trzy lata – przypomniał – mieliśmy do czynienia z kryzysami związanymi z pandemią COVID-19 i wojną na Ukrainie – „Nauczyliśmy się jak bardzo ogromne znaczenie ma to czy jesteśmy również zabezpieczeni, czy mamy pewne gwarancje, zdolności produkcyjne pod kątem bezpieczeństwa lekowego. Na forum europejskim toczy się dyskusja na temat nowej strategii farmaceutycznej”. Dodał, że to jest „bardzo ważna dyskusja” i „warto by było, żeby państwa regionu mówiły tym samym głosem”.
Zwracając uwagę na potrzebę zwiększenia autonomii w zakresie produkcji leków, stwierdził, że „autonomia dotyczy nie tylko podstawowych substancji, ale też większego inwestowania w zaawansowane technologie lekowe tak, żebyśmy nie musieli w przypadku kryzysu opierać się na producentach tych najbardziej zaawansowanych leków chociażby ze Stanów Zjednoczonych, ale żebyśmy u nas w Europie – a szczególnie u nas w Polsce – mieli zaplecze produkcji”. Szef MZ stwierdził, że trzeba intensywnie przeciwdziałać ewentualnym brakom leków na europejskich rynkach. Jako przykład podał przełom roku 2022/23 – „Wszyscy słyszeliście, że w Europie brakowało antybiotyków. Były potrzebne, bo mieliśmy bardzo nietypowy przebieg sezonowej grypy i innych infekcji dróg oddechowych. Dlatego w Europie, a nawet na świecie, zaczęło brakować antybiotyków. My mieliśmy stosunkowo komfortową sytuację, bo mieliśmy zapasy i producenta – Polfę Tarchomin, która od razu na zlecenie rządu mogła podjąć działania, które umożliwiły dostarczanie na rynek kolejnych partii leków. Ta sytuacja pokazała, że jeśli mamy zaplecze, potencjał krajowy, to możemy zarządzać kryzysem” – podkreślił. „Polska ma ogromną rolę do odegrania w systemie budowy zabezpieczenia lekowego nie tylko naszego, także europejskiego”.
Jak dodał, na forum europejskim toczy się dyskusja na temat strategii farmaceutycznej i bezpieczeństwa lekowego. Dyskusja ta – jak wskazał Niedzielski – ma bardzo wiele wymiarów. Jednym z nich jest potrzeba posiadania zapasów – „Musimy budować zapasy. One obecnie są budowane wyłącznie na poziomie pojedynczych krajów. Na razie w przestrzeni europejskiej toczy się więc dyskusja, aby był pewien solidaryzm, czyli wzajemne informowanie się o zapasach i w przypadku kryzysu – możliwość dzielenia się nimi”.
Zdaniem ministra zdrowia trzeba jednak „zrobić krok dalej”. „Muszą zostać powołane na poziomie europejskim instytucje odpowiedzialne za utrzymywanie zapasów, za prowadzenie monitoringu, zaopatrzenia w poszczególne leki, substancje czynne” – wskazał Adam Niedzielski. Jak dodał, na poziomie Europy zapasy w krajach zaczyna monitorować Europejska Agencja Leków (EMA). Zdaniem ministra, zapasy powinien utrzymywać Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA). Zwrócił uwagę, że mechanizmy zakupowe na poziomie europejskim muszą być zbudowane w ten sposób, żeby „wszystko działo się w sposób otwarty, przejrzysty, żeby wszelakie zakupy dokonywane na poziomie europejskim reprezentowały interesy punkt widzenia nie tylko państw silniejszych, ale państw słabszych”. „Polska ma ogromną rolę do odegrania w systemie budowy zabezpieczenia lekowego. Nie tylko naszego, ale europejskiego” – stwierdził minister na zakończenie wystąpienia.
III Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się 16-17 maja br. w Centrum Spotkania Kultur i Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Podczas wydarzenia podpisana zostanie umowa o utworzeniu sieci uniwersytetów Trójmorza. Kongresowi będzie towarzyszyło Forum Gospodarcze, w ramach którego odbędą się seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjności, cyfryzacji, gospodarce wodorowej. Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.