Mianowanie Ewy Krajewskiej na stanowisko GIF budzi nadzieje na lepszą współpracę i dialog Głównego Inspektora Farmaceutycznego z interesariuszami systemu.
Nowa Inspektor jest magistrem farmacji, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Od marca 2020 r. pełniła funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia. Była także członkiem Komitetu Sterującego Wspólnymi Zakupami w KE.
„Z dużymi nadziejami odnotowujemy fakt, że nowa szefowa GIF – w przeciwieństwie do poprzednika – nie była nigdy członkiem establishmentu aptekarskiego, lecz pełniła służbę urzędnika państwowego. Wierzę, że inspekcja pod nowym kierownictwem stanie ponad istniejącymi na rynku aptecznym podziałami, wiedząc że szczególnie dziś, w dobie pandemii prawa pacjenta, dostęp do leków i porady farmaceutycznej to wartości najwyższe” – mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych Pharmanet.
Marcin Piskorski ma nadzieję, że pod kierunkiem nowej szefowej inspektorat będzie bardziej otwarty na dialog z wszystkimi podmiotami działającymi na rynku – „Chciałbym też, by urząd ten był bezstronny, ‘ślepy jak Temida’, był odporny na wpływy i naciski, a jednocześnie w swoich działaniach brał pod uwagę prawa przedsiębiorców, Konstytucję Biznesu czy objaśnienia Ministerstwa Zdrowia. W poprzedniej kadencji bardzo mi tego brakowało, dziś wiążę z nową Główną Inspektor spore nadzieje”.
Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, zwraca uwagę na potrzebę zmian w sposobie funkcjonowania Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. „Z narracji wielu polskich właścicieli aptek wynika niezbicie, że rynek farmaceutyczny składa się z nieskazitelnie porządnych i solidnych aptekarzy oraz całej reszty, która nieustannie kombinuje, jak tu tych solidnych aptekarzy naciągnąć. Nie wiem, na ile tę narrację podzielał poprzedni Główny Inspektor Farmaceutyczny, ale fakt pozostaje faktem, że sprawami innymi niż regulację samego rynku aptecznego w swojej działalności traktował po macoszemu. Tak jakby nie zauważał istnienia na tym rynku np. producentów leków. A trzeba było, konieczność podejmowania szybkich decyzji wymuszała choćby sytuacja pandemii. Mam nadzieję, że to się zmieni i przede wszystkim będzie porządny dialog” – mówi Irena Rej.
Natomiast Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego deklaruje pomoc i współpracę – „Jesteśmy przekonani, że wiedza i doświadczenie zdobyte w resorcie, w szczególności w obfitującym w wyzwania Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji, będą przydatne w sprawowaniu nadzoru nad wytwarzaniem i obrotem lekami. Liczymy, że Główna Inspektor Farmaceutyczna będzie kontynuowała dialog z krajowymi producentami leków”.
Prezes PZPPF zwraca uwagę, że tuż po objęciu funkcji Ewa Krajewska zapowiedziała szersze włączenie GIF w bieżące zarządzanie walką z epidemią od strony bezpieczeństwa farmaceutycznego, jak i zabezpieczenie potrzeb pacjentów innych niż chorzy na COVID-19. „Deklarujemy pomoc i gotowość do działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa lekowego, którego filarem są krajowe firmy farmaceutyczne. Pandemia wciąż stanowi dla nas olbrzymie wyzwanie, ale – mimo wielu trudności- jako krajowi producenci leków zapewniamy ciągłość dostaw leków. Liczę, że właśnie dzięki dobrej współpracy z GIF będzie to nadal możliwe” – mówi Krzysztof Kopeć.
Poprzedni główny inspektor Paweł Piotrowski sprawował swą funkcję od 4 czerwca 2018 roku. Został odwołany 15 stycznia.
Zadaniem GIF jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom poprzez sprawowanie nadzoru i kontroli nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi. Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna sprawuje nadzór nad warunkami wytwarzania i importu produktów leczniczych i produktów leczniczych weterynaryjnych, jak również nad jakością i obrotem produktami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi, z wyłączeniem produktów leczniczych weterynaryjnych, w celu zabezpieczenia interesu społecznego w zakresie bezpieczeństwa zdrowia i życia obywateli przy stosowaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, znajdujących się w hurtowniach farmaceutycznych, aptekach, punktach aptecznych i placówkach obrotu pozaaptecznego.
© mZdrowie.pl