Rada Przejrzystości AOTMiT uznała, że obie dostępne szczepionki na pneumokoki zasługują na rekomendację. Uznano za zasadne stosowanie w ramach Programu Szczepień Ochronnych zarówno trzynastowalentnego Prevenaru jak i dziesięciowalentnego Synflorixu.
Rekomendacja Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ma posłużyć do weryfikacji aktualnego sposobu zabezpieczania szczepionki do szczepień obowiązkowych w ramach PSO.
Według opinii Rady Przejrzystości obie analizowane szczepionki są skuteczne w zapobieganiu występowania inwazyjnej choroby pneumokokowej IChP u dzieci. “Nie odnaleziono badań eksperymentalnych, oceniających ewentualne różnice w skuteczności kliniczną pomiędzy szczepionkami PCV-10 i PCV-13 w odniesieniu do występowanie IChP i innych chorób wywołanych przez pneumokoki, ani też w odniesieniu do zgonów powodowanych tymi infekcjami” – głosi opinia Rady.
W opinii jest także napisane, że dostępne próby kliniczne z randomizacją porównujące PCV-10 i PCV-13 ograniczyły się jedynie do porównań odpowiedzi immunologicznej na poszczególne serotypy. Według Rady Przejrzystości brak jest przekonujących dowodów, iż wpływ na surogaty, jakim są poziomy przeciwciał, koreluje z wpływem na istotne punkty końcowe takie jak zgony lub zachorowania.
W uzasadnieniu przypomina się, że “zdaniem WHO obecnie nie ma wystarczających dowodów na to, że te dwie szczepionki różnią się pod względem wpływu na ogólne rozpowszechnienie choroby pneumokokowej.”
Jednocześnie Rada Przejrzystości zasugerowała, aby wykorzystać konkurencję dwóch producentów (czyli firm Pfizer i GSK) do obniżenia ceny szczepionki zakupionej dla Programu Szczepień Ochronnych. Rada sugeruje także przeprowadzenie prospektywnych badań nad zastępowalnością szczepów pneumokoka, zgodnie z zaleceniami WHO.
Minister Zdrowia zlecił Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowanie rekomendacji wyboru do stosowania szczepionki przeciwko pneumokokom, z uwzględnieniem porównania skuteczności dostępnych szczepionek przeciwko pneumokokom dla dzieci – PCV 13 i PCV-10, w sierpniu 2019 roku.
© mZdrowie.pl