Francja, Holandia, Niemcy i Włochy podpisały z Astra Zeneca umowę na dostawy opracowywanej szczepionki na COVID- 19. Wcześniej podobne umowy podpisały Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.
Na umowie skorzystać mają wszystkie kraje UE, które zechcą się do niej dołączyć. Dawki szczepionki byłyby rozprowadzane w zależności od liczby mieszkańców danego kraju. „Wiele krajów na świecie zapewniło sobie już dostęp do szczepionki, ale nie Europa. Szybkie i skoordynowane działanie grupy państw członkowskich w tym kryzysie stworzy wartość dodaną dla wszystkich obywateli UE. Razem z Komisją Europejską chcemy w przyszłości stać się jeszcze szybsi i skuteczniejsi w negocjacjach” – deklaruje Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia.
Umowa przewiduje zakup do 400 milionów dawek szczepionki opracowanej przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pierwsze dostawy do europejskich odbiorców planowane są na koniec tego roku. Przy rozwoju leku producent współpracuje z organami regulacyjnymi właśnie tych dwóch państw. „Codziennie udostępniamy im nasze dane. Mamy ich zobowiązanie, że przyspieszą procesy rejestracyjne. Oceniają nasze dane, gdy tylko się pojawią. To otwiera nadzieję, że gdy tylko zakończymy pierwszy program próbny w sierpniu, mogą szybko zatwierdzić szczepionkę”- mówi Pascal Soriot z Astra Zeneca.
Projekt ma roboczą nazwę AZD1222 – to rekombinowana szczepionka adenowirusowa. Nie czekając na ostateczny rezultat badań, firma już uruchomiła zakrojone na szeroką skalę przygotowania do produkcji leku jesienią tego roku.
Umowa czterech państw europejskich z Astra Zeneca jest pierwszą umową podpisaną przez European Inclusive Vaccines Alliance (IVA), grupę utworzoną przez Francję, Niemcy, Włochy i Holandię, która ma zapewnić dawki szczepionek dla wszystkich państw członkowskich tak szybko, jak to możliwe. IVA podkreśla, że prowadzi jednocześnie rozmowy „z kilkoma firmami farmaceutycznymi, które prowadzą obiecujące badania nad szczepionką przeciwko koronawirusowi”.
Grupa IVA zapewnia, że nie działa wyłącznie w interesie Francji, Niemiec, Włoch i Holandii, ale współpracuje z Komisją Europejską i krajami członkowskimi UE „aby zapewnić wszystkim szczepionki wszystkim Europejczykom”.
© mZdrowie.pl