Autorzy więcej

Prof. Czech ocenia wdrożenie Polityki Lekowej na 3+

Strategiczny dokument zatytułowany „Polityka Lekowa Państwa 2018-2022” został uchwalony we wrześniu 2018 roku. Od tego czasu minął już prawie rok, dlatego Modern Healthcare Institute oraz redakcja portalu mZdrowie.pl podjęli się organizacji konferencji aby dokonać podsumowania tego pierwszego okresu pod kątem postępów we wdrażaniu postanowień tego dokumentu.

Prof. Czech ocenia wdrożenie Polityki Lekowej na 3+
Marcin Czech
źródło: mZdrowie.pl

Profesor Marcin Czech w swojej prezentacji podsumował wdrażanie Polityki Lekowej w każdym z postawionych zadań i poszczególnych rozdziałów dokumentu. Analiza wykazuje duży rozrzut ocen: najniższa ocena to 15%, a najwyższa 76%. Jego ostateczna, uśredniona ocena to 55%, czyli według szkolnego systemu ocen 3+. Biorąc pod uwagę, że minęło dziewięć miesięcy od uchwalenia dokumentu, ocena ta wydaje się stosunkowo pozytywna.

Do najważniejszych sukcesów wdrażania Polityki Lekowej Państwa należy zaliczyć:

 • Ciągłe poszerzanie opcji terapeutycznych dostępnych w Polsce poprzez sukcesywne wdrażanie oraz rozszerzanie programów lekowych finansowanych z budżetu NFZ..
 • Powołanie Agencji Badań Medycznych, które stanowi początek zmian w całym systemie ochrony zdrowia.
 • Zmiany legislacyjne pozwalające na zmniejszenie obciążeń biurokratycznych w planowaniu i realizacji badań klinicznych.
 • Wprowadzenie lepszych możliwości kontroli i ograniczenia nielegalnego eksportu równoległego leków.

Mimo generalnie niezłej oceny podjętych działań, wciąż nie zostały spełnione ważne zadania stojące przed rządzącymi, związane z wdrażaniem Polityki Lekowej Państwa. Najważniejsze z nich to:

 • Nowelizacja ustawy refundacyjnej, która wprowadziłaby ułatwienia w podejmowaniu decyzji w procesach refundacyjnych. Jednym z oczekiwanych rezultatów jest wprowadzenie możliwości stosowania szerszej gamy instrumentów dzielenia ryzyka, wdrażanie value based healthcare czy early advice lub też Innowacyjnego/Refundacyjnego Trybu Rozwoju.
 • Uchwalenie ustawy o zawodzie farmaceuty, która powinna wprowadzić nowe definicje zadań farmaceuty. Jednym z jej celów jest usprawnienie systemu ochrony zdrowia, który cierpi z powodu niedoboru lekarzy i pielęgniarek.
 • Stworzenie systemu zachęt dla przemysłu biotechnologicznego i farmaceutycznego, które przyczyniłyby się do znaczącego wzrostu aktywności tego sektora w Polsce, przede wszystkim pod kątem inwestycji w projekty badawczo-rozwojowe oraz potencjał produkcyjny.

Sprawdź oceny, jakie otrzymały poszczególne obszary:

Demografia i epidemiologia

Profilaktyka pierwotna w zakresie szczepień ochronnych

Dostępność rynkowa

Dostępność refundacyjna

Przemysł farmaceutyczny

Rola lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów

Systemy informacyjne


Partnerzy konferencji: "Polityka Lekowa Państwa: Update"

    

źródło: mZdrowie.pl

Data:
Kategoria: Leki
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  Szpitale i przychodnie nie potrafią liczyć kosztów leczenia

  AOTMiT przygotowała propozycję nowego standardu liczenia kosztów w podmiotach leczniczych. Zdecydowana większość szpitali i przychodni nie wie, ile kosztuje leczenie konkretnego pacjenta ani nie zna kosztów JGP. Nie posiada bowiem zintegrowanych systemów, nie stosuje jednolitych zasad rachunku kosztów, nadal w wielu przypadkach króluje w nich ręczne liczenie za pomocą arkuszy Excel.

Leki

Medycyna

Trendy

 • Avatar mgondek

  WUM najlepszą uczelnią medyczną w Polsce

  W najnowszym światowym rankingu szkół wyższych CWUR - The Center for World University Rankings na lata 2019-2020, Warszawski Uniwersytet Medyczny został oceniony najwyżej spośród krajowych uniwersytetów medycznych.

Pacjent

 • Avatar kjakubiak

  Opieka transgraniczna nie działa wystarczająco dobrze

  Pacjenci w Unii Europejskiej wciąż napotykają trudności w korzystaniu z rozwiązań przewidzianych w unijnej dyrektywie w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej – stwierdzono w nowym sprawozdaniu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Aby osiągnąć ambitne cele w dziedzinie transgranicznej opieki zdrowotnej w UE, konieczne jest usprawnienie zarządzania.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.