„Około pół miliarda ludzi żyje z opryszczką narządów płciowych, a kilka miliardów z okolic jamy ustnej” – raportuje WHO. Zaleca, by nie bagatelizować problemu, ponieważ nieleczona opryszczka prowadzi to śmiertelnych chorób.
Według obliczeń Światowej Organizacji Zdrowia 3,7 miliarda osób w wieku poniżej 50 lat, czyli 67 proc. populacji, miało infekcję HSV-1 (jamy ustnej lub narządów płciowych). Szacowana częstość występowania infekcji była najwyższa w Afryce (88 proc.), a najniższa w obu Amerykach (45 proc.)
Wirus HSV-1 jest wysoce zakaźną infekcją, która ma charakter endemiczny na całym świecie. Do zakażenia dochodzi przeważnie w dzieciństwie, a zakażenie trwa całe życie. „Zdecydowana większość zakażeń HSV-1 – to opryszczka jamy ustnej (zakażenia w jamie ustnej lub wokół niej, czasami nazywane opryszczką ustną, wargowo-wargową lub jamy ustnej twarzy), ale część zakażeń HSV-1 – to opryszczka narządów płciowych (zakażenia narządów płciowych lub jamy ustnej obszar odbytu)” – opisuje WHO.
Eksperci wskazują, że nieleczone zakażenie wirusem HSV-1 staje się przyczyną zapalenia spojówki i rogówki, skóry lub opryszczkowego zapalenia mózgu. Infekcja stanowi silny czynnik ryzyka w rozwoju choroby Alzheimera. Wirusy opryszczki pospolitej mają też – w ocenie naukowców – prawdopodobny związek z rakiem szyjki macicy, a badania nad ustaleniem charakteru tego związku trwają.
Dodatkowym problemem jest mutacja wirusa, czyli HSV – 2. „Około 13 proc. światowej populacji w wieku od 15 do 49 lat żyje z zakażeniem wirusem opryszczki zwykłej typu 2 (HSV-2). Jest on prawie wyłącznie przenoszony drogą płciową, powodując opryszczkę narządów płciowych. Zakażenie może prowadzić do nawracających, często bolesnych owrzodzeń narządów płciowych nawet u jednej trzeciej osób zakażonych” – czytamy w komunikacie WHO.
Eksperci WHO przestrzegają, że osoby zakażone HSV-2 są co najmniej trzy razy bardziej narażone na zarażenie wirusem HIV. Infekcja HSV-2 odgrywa istotną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa HIV.
„Opryszczka narządów płciowych stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie. Poza potencjalnym bólem i dyskomfortem osób żyjących z infekcją związane z tym konsekwencje społeczne mogą mieć głęboki wpływ na zdrowie seksualne i reprodukcyjne” – mówi Ian Askew, dyrektor Departamentu Zdrowia Reprodukcyjnego Światowej Organizacji Zdrowia.
Nie ma lekarstwa na opryszczkę. Leki przeciwwirusowe, takie jak acyklowir, famcyklowir i walacyklowir, mogą tylko pomóc zmniejszyć nasilenie i częstotliwość objawów. „W tej sytuacji na całym świecie potrzebna jest lepsza świadomość, lepszy dostęp do leków przeciwwirusowych i wzmożone działania zapobiegające HIV u osób z objawami HSV narządów płciowych. Ponadto konieczne jest opracowanie lepszego leczenia i interwencji zapobiegawczych, zwłaszcza szczepionek przeciwko HSV”- zauważa WHO.
„Szczepionka przeciwko infekcji HSV nie tylko pomogłaby promować i chronić zdrowie i dobre samopoczucie milionów ludzi, w szczególności kobiet na całym świecie – mogłaby również potencjalnie wpłynąć na spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa HIV” – mówi dr Meg Doherty, dyrektor Departamentu Światowych Programów HIV i Zapalenia Wątroby Światowej Organizacji Zdrowia.
© mZdrowie.pl