Polska firma RSQ Technologies opracowała wyjątkową aplikację sztucznej inteligencji, która pomaga lekarzom ratować ludzkie życie, informując ich, który pacjent potrzebuje natychmiastowej pomocy. Umożliwia przeglądanie obrazów z badań (rentgen, tomografia, rezonans) 85 tys. razy szybciej.
Opracowana przez firmę RSQ aplikacja AI służy do wykrywania krwotoków wewnątrzczaszkowych, uszkodzeń strukturalnych oraz nowotworów, dzięki czemu pomaga szpitalom leczyć pacjentów aż 85 tys. razy szybciej i o 17 proc. skuteczniej, z mniejszą liczbą błędów, a zarazem większą dokładnością diagnostyczną. System obsługuje badania rentgenowskie, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Jego zastosowanie pomaga lekarzom w priorytetyzacji pacjentów z udarami krwotocznymi. Jego zastosowanie pozwala zapewnić, że czas wykrycia udaru nie przekroczy 4 godzin. Poszczególne przypadki są sprawdzane nawet w 20 sekund. Aplikacja jest zintegrowana ze standardowymi szpitalnymi systemami IT, takimi jak PACS. Część algorytmów przechodzi obecnie proces certyfikacji wyrobu medycznego.
“Z naszego doświadczenia wiemy, że tworzenie sztucznej inteligencji w laboratorium IT – to tak naprawdę 10 proc. pracy, natomiast sprawienie, aby produkt był użyteczny i cieszył się uznaniem stanowi aż 90 proc. pracy. Jednak okazuje się, że tym razem społeczeństwo potrzebowało nie sztucznej inteligencji, lecz całkowicie przeprojektowanego i zautomatyzowanego systemu PACS. Cyberbezpieczeństwo i dostarczanie najlepszych rozwiązań dla opieki zdrowotnej, obniżanie jej kosztów i poprawa jakości – to kluczowe elementy naszego partnerstwa z Polską Federacją Szpitali. Takie podejście sprawia, że RSQ jest wyjątkową firmą na rynku opieki zdrowotnej” – mówi Bartłomiej Lubiatowski, prezes RSQ Technologies.
Dzięki integracji aplikacji RSQ AI ze szpitalnym systemem PACS, oddział ratunkowy Centrum Medycznego HCP w Poznaniu oszacował, że pozwala ona alarmować lekarzy o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia krwotoku wewnątrzczaszkowego w czasie poniżej jednej minuty.
“Korzyści z wdrożenia RSQ AI w Centrum Medycznym HCP to przede wszystkim znaczne usprawnienie udzielania pomocy. SOR to najbardziej wrażliwy szpitalny oddział, wymagający niezwykle szybkiej diagnostyki i szybkiego działania. Zastosowanie sztucznej inteligencji, która automatycznie podpowiada nam, który pacjent wymaga natychmiastowej pomocy, znacznie przyśpiesza nasze działania. Jestem przekonany, że AI to przyszłość medycyny” – mówi Lesław Lenartowicz, dyrektor HCP.
Korzyści ze stosowania aplikacji
“Oprogramowania PACS służące do archiwizacji obrazu i dystrybuowania danych dotyczących zdrowia pacjenta są już znane w środowisku medycznym. Do tej pory jednak w różnych przypadkach czas oczekiwania na pozyskanie niezbędnych informacji nie umożliwiał podjęcia natychmiastowej reakcji zapobiegającej pogłębieniu się problemu” – mówi Bartłomiej Lubiatowski. I tłumaczy – “Usprawnienie procesów ratujących zdrowie i życie pacjenta było priorytetowym wyznacznikiem przy tworzeniu RSQ AI – nie tylko pod względem umożliwienia szybkiego i precyzyjnego działania, ale także w aspekcie dostarczenia narzędzia o jak najszerszym zastosowaniu. To pierwsza taka aplikacja AI zdolna szacować prawdopodobieństwo uszkodzeń strukturalnych czy nowotworów, która jest tworzona pod realne zastosowania medyczne. Poza tym obsługuje ona również rentgenowskie badania TK i MRI, jest gotowa do skalowania, integralna ze stosowanymi obecnie szpitalnymi systemami elektronicznymi, a także – co najważniejsze – stanowi optymalne wsparcie w zwiększeniu skuteczności leczenia.”
Jak dodaje prezes RSQ Technologies – “Kolejną fundamentalną wartością braną pod uwagę podczas prac nad RSQ AI było maksymalne dostosowanie programu do obowiązujących w placówkach medyczny polityk prywatności. Korzystając z naszej aplikacji pracownicy szpitala i pacjenci mają pewność, że żadne dane nie wyjdą poza niego oraz że cały system działa zgodnie z RODO czy HIPAA.”
Więcej informacji i dostęp do wersji demo aplikacji: https://www.rsqai.com/