Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie zorganizował, już po raz piąty, konferencję naukową poświęconą perspektywom onkologii molekularnej, Wzięło w niej udział kilkuset naukowców z całego świata. Tematem tegorocznej konferencji była immunologia molekularna nowotworów. „Mamy w Polsce potencjał, który należy wykorzystać. Medycyna molekularna jest dziedziną która rozwija się niesłychanie szybko” – podkreśla prof. Elżbieta Sarnowska z Narodowego Instytut Onkologii.
Podczas dwudniowej konferencji, która z powodu pandemii odbywała się w trybie online, prelekcje wygłosiło 48 badaczy, m.in. z Niemiec, Norwegii, Węgier, Czech, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii i Polski. Wykładom towarzyszyła sesja plakatowa. Dyskusję otworzyły wystąpienia prof. Jana Walewskiego, dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii oraz dr Radosława Sierpińskiego, prezesa Agencji Badań Medycznych.
„Bardzo wiele badań klinicznych opartych jest na medycynie personalizowanej. Jednym z ważnych aspektów personalizacji leczenia jest zmiana sposobu finansowania – powinniśmy w coraz większym stopniu płacić za efekt, a nie za samo leczenie. Finansowanie procedur i leków, które pacjentowi nie pomagają, nie jest właściwe” – mówi prof. Elżbieta Sarnowska, kierownik naukowy konferencji.
Profesor Sarnowska podkreśla, że do najważniejszych kierunków rozwoju medycyny, a zwłaszcza onkologii, należą terapie CAR-T oraz wykorzystanie nanoprzeciwciał – „Sporo w tym obszarze dzieje się także na naszym podwórku, choć mamy tendencję do przenoszenia na polską rzeczywistość tego, czego nauczyliśmy się zagranicą. Korzystanie z doświadczeń innych ośrodków jest oczywiście także korzystne, ale powinniśmy rozwijać swoje własne projekty. Musimy szukać swoich dróg, choć to oczywiście nie jest proste”. Prof. E. Sarnowska pracuje obecnie nad projektem badawczym, finansowanym przez ABM, którego celem jest wykorzystanie nanoprzeciwciał do walki z COVID-19.
W czasie otwarcia konferencji prezes Radosław Sierpiński podkreślił, że w tym roku Agencja Badań Medycznych podpisała umowy, warte w sumie kilkaset milionów złotych, na wspieranie polskiej onkologii. „ABM jest instytucją, która wspiera innowacje w terapii. Przeznaczyliśmy też ponad 200 mln zł na niekomercyjne badania kliniczne. Zakończyliśmy konkurs na zbudowanie sieci wyspecjalizowanych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych – jednym z jego beneficjentów jest także Narodowy Instytut Onkologii. Wierzę, że Polska stanie się jednym z liderów tego obszaru w naszej części Europy” – dodał dr Sierpiński. Prezes Agencji Badań Medycznych mówił także o najnowszym projekcie badawczo-rozwojowym, który jest związany z opracowaniem polskiej terapii CAR-T, która ma być wykorzystywana do leczenia pacjentów onkologicznych. „Do końca roku wyłonimy beneficjenta, który otrzyma 100 mln zł na implementację tej terapii” – dodał.
Konferencja „Perspektywy Onkologii Molekularnej” składała się z trzech sesji tematycznych. W pierwszej – „Egzosomy w onkologii molekularnej” – wykłady wygłosili między innymi:
- dr Katalin Lumniczky (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Węgry)
- dr Małgorzata Czystowska-Kuźmicz (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
- dr Rafał Szatanek (Uniwersytet Jagielloński)
- dr Katarzyna Nazimek (Uniwersytet Jagielloński)
- dr Alicia Martinez Llorente (Oslo University Hospital), Norwegia
- dr Marie-Nicole Theodoraki (University of Ulm, Niemcy)
- dr Theresa L. Whiteside (Pittsburgh University, USA)
- prof. Piotr Widłak (Narodowy Instytut Onkologii, oddział Gliwice)
W drugiej sesji – „Immunoterapia i immunologia molekularna nowotworów” – wykłady przygotowali m.in.
- dr Jadwiga Jablonska (Szpital Uniwersytecki w Essen, Niemcy)
- prof. Sebastian Giebel (NIO, oddział Gliwice)
- prof. Andrzej Mackiewicz (Wielkopolskie Centrum Onkologii)
- dr Magdalena Cybulska (NIO)
- dr Beata Jagielska (NIO)
- dr Radosław Zagożdżon (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
- prof. Rafał Sądej (Gdański Uniwersytet Medyczny)
- prof. Marek Rusin (NIO, oddział Gliwice)
- dr Jacek Plewka (Uniwersytet Jagielloński)
- prof. Joanna Chorostowska-Wynimko (Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc).
Trzecia sesja, podczas której naukowcy wymieniali się wiedzą i doświadczeniami w zakresie onkologii molekularnej, obejmowała 7 wykładów, które przedstawili m.in.:
- dr Alfonso Urbanucci (Oslo University Hospital, Norwegia)
- prof. Richard Bayliss (Leeds University, Wielka Brytania)
- prof. Paweł Kukołowicz (NIO)
- prof. Urszula Wojda (Instytut Nenckiego)
- dr Dominik Domanski (Instytut Biochemii i Biofizyki).
© mZdrowie.pl