16 listopada odbyły się wspólne obrady sejmowych komisji zdrowia oraz edukacji, nauki i młodzieży, którym przewodniczył poseł Tomasz Latos. Omawiano kwestię realizacji ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami z 2019 roku.
Na początku dyskusji wiceminister Waldemar Kraska przedstawił najistotniejsze kwestie dotyczące opieki zdrowotnej w placówkach edukacyjnych. Celem uchwalonej przed trzema laty ustawy było usystematyzowanie opieki nad zdrowiem dzieci i młodzieży. Weryfikację wdrożenia zapisów ustawy, czyli realizacji profilaktyki opieki zdrowotnej utrudniała sytuacja związana z nauką zdalną i hybrydową. Waldemar Kraska podkreślił, że w szkołach poza gabinetami profilaktyki zdrowotnej (gabinet pielęgniarki szkolnej) funkcjonuje około 7 tysięcy gabinetów stomatologicznych. Część szkół nie posiada swojego gabinetu stomatologicznego na terenie placówki, ale uczniowie korzystają z oferty gabinetów współpracujących, których obecnie jest 2344. W każdym województwie porad udzielają też mobilne gabinety stomatologiczne tzw. dentobusy. „W roku 2019 tych porad było udzielonych 82 tys., w kolejnych dwóch latach związanych z pandemią było ich zdecydowanie mniej: 39 tys. w roku 2020, w 2021 r. – 78 tys. Ale już za pierwsze półrocze tego roku mamy ponad 81 tys. udzielonych porad, czyli widzimy, że ta forma także się sprawdza i liczba osób korzystających z dentobusów się zwiększa” – mówił wiceminister Kraska.
Poruszona została również kwestia badań przesiewowych dzieci i młodzieży. Zgodnie z przepisami, po przeprowadzonym przez pielęgniarkę szkolną bilansie, na dalszą część badania uczeń powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego, a ostateczne wyniki powinny wrócić do szkolnego gabinetu profilaktyki. Pielęgniarki szkolne otrzymały w ostatnich latach dokumenty tylko co drugiego ucznia. Coraz większym problem jest też to, że niewielka część uczniów szkół ponadpodstawowych odwiedza gabinety lekarzy rodzinnych w celu wykonania badań okresowych.
Waldemar Kraska mówił także o roli pielęgniarki szkolnej w edukacji zdrowotne oraz opiece nad uczniami niepełnosprawnymi czy cierpiącymi z powodu chorób przewlekłych. Wydano zalecenia odnośnie pomocy uczniom z anafilaksją, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry i pokrzywką. Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Diabetologicznym opracowuje dokument dotyczący opieki w szkole nad dziećmi i młodzieżą z cukrzycą. Jak wyjaśnił Wawrzyniec Kowalski z Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej MEiN – „Była potrzeba takiego jednoznacznego opracowania wytycznych, żeby za każdym razem nauczyciel nie stawał w sytuacji dla niego bardzo niezręcznej i niepewnej, a dla ucznia bardzo niekomfortowej”.
Halina Nowik z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zauważyła, że szkolne gabinety profilaktyczne bywają słabo wyposażone i nie mają możliwości prowadzenia dokumentacji elektronicznej. Niewysokie wynagrodzenia nie zachęcają absolwentów pielęgniarstwa do podejmowania pracy w placówkach oświatowych. Waldemar Kraska wyjaśnił, że we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia resort zdrowia planuje zwiększenie wynagrodzeń pielęgniarek szkolnych dzięki zmianie odpowiednich współczynników korygujących.
Poseł Zdzisław Wolski (Lewica) odniósł się do kwestii zdrowia psychicznego uczniów, poruszając temat prób samobójczych i samobójstw u dzieci i młodzieży, które wyraźnie nasiliły się w ostatnich dwóch latach. Oprócz rodziców, to właśnie nauczyciele i wychowawcy mogą zauważyć pierwsze zwiastuny tego, że dziecko może chcieć odebrać sobie życie. A nawet, gdy już wiadomo, że dany uczeń wymaga pomocy, to nie jest pewne czy zostanie objęty adekwatnym do swojego stanu wsparciem, z uwagi na zły stan polskiej psychiatrii dziecięcej.
Poseł Tomasz Latos (PiS) podkreślił, że realizacja w praktyce założeń opieki zdrowotnej nad uczniami – to odpowiedzialność nie tylko rządu, ale również samorządów – „Działania prozdrowotne, nauka brania odpowiedzialności za swoje zdrowie – to jest w moim przekonaniu rola wszystkich, można nawet powiedzieć, od rodzin poczynając, przez samorząd i dopiero wtedy kończąc na parlamencie czy na dwóch resortach”. Poseł Latos zwrócił uwagę na wzrastającą wśród młodzieży modę na e-papierosy. Przypomniał o uchwalonej kilkanaście lat temu “ponad podziałami politycznymi” ustawie antynikotynowej i zaapelował o podjęcie działań w kwestii e-papierosów.