Podczas Forum Ochrony Zdrowia odbyła się dyskusja dotycząca organizacji leczenia onkologicznego w okresie wdrażania Krajowej Sieci Onkologicznej.
Już za dwa miesiące, po czterech latach pilotażu prowadzonego w kilku województwach, sieć onkologiczna obejmie cały kraj. Celem nowego modelu organizacji opieki nad pacjentami chorymi onkologicznie jest umożliwienie każdemu choremu, niezależnie od jego miejsca zamieszkania, dostępu do aktualnie najskuteczniejszej ścieżki terapeutycznej. W dalszej perspektywie efektem wprowadzanych zmian ma być poprawa wyników leczenia nowotworów w Polsce, którą odzwierciedlać będzie procentowy wzrost przeżyć 5-letnich w populacji osób objętych opieką onkologiczną. W debacie udział wzięli: Sławomir Gadomski (ALAB, były wiceminister zdrowia w latach 2018-2022), prof. Stanisław Góźdź (dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii), dr hab. Adam Maciejczyk (dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii), Paweł Paczkowski (prezes zarządu NU-MED) i prof. Krzysztof Składowski (konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii).
Dr hab. Adam Maciejczyk, którego placówka (Dolnośląskie Centrum Onkologii) objęta była pilotażem KSO, mówił o tym, jak pacjenci odebrali wprowadzone zmiany. Według zebranych informacji, chorzy najbardziej doceniają objęcie ich opieką koordynatora, będącego przewodnikiem po obszarze świadczeń zdrowotnych i placówek ich udzielających. Z punktu widzenia pacjenta najważniejsza jest możliwość – gdy tego potrzebuje – skontaktowania się ze swoim koordynatorem. Adam Maciejczyk zwrócił również uwagę na skrócenie czasu oczekiwania na pierwszą wizytę u onkologa – do maksymalnie 10 dni. Stało się to możliwe dzięki standaryzacji tego etapu opieki nad pacjentem m.in. poprzez stworzenie wspólnej bazy dostępnych terminów w województwie – „żeby mieć lepsze wyniki, trzeba się lepiej zorganizować i temu służy KSO”.
Prof. Stanisław Góźdź, reprezentujący również szpital z województwa objętego pilotażem (Świętokrzyskie Centrum Onkologii), za największy problem uznał to, że polskie społeczeństwo nadal niechętnie korzysta z badań profilaktycznych. Według niego gorsze wyniki leczenia nowotworów w Polsce w porównaniu z krajami zachodu i północy Europy, wynikają z odwrotnej proporcji stadiów zaawansowania choroby onkologicznej z jakimi zgłaszają się pierwszorazowi pacjenci. W Polsce podczas pierwszych wizyt u onkologa przeważają pacjenci znajdujący się w III i IV stadium, natomiast według danych europejskich przeważają chorzy ze stadiów I/II.
Paweł Paczkowski podkreślając, że KSO opiera się a zasadach kompleksowości i koordynacji w opiece onkologicznej, zwrócił również uwagę na okres przed pójściem pacjenta do onkologa. Mowa o edukacji – zwłaszcza w społeczności mniejszych miejscowości, gdzie narosło najwięcej mitów o chorobie nowotworowej i potrzeba prawidłowego podejścia do profilaktyki, leczenia i funkcjonowania w roli osoby chorej onkologicznie.
Według opinii profesora Krzysztofa Składowskiego, najlepiej przygotowana do działania w KSO jest radioterapia. Nieformalna sieć ośrodków radioterapii funkcjonuje w województwie śląskim już od paru lat. Placówki oferujące świadczenia radioterapeutyczne są rozłożone równomiernie na terenie całego kraju i posiadają nowoczesny sprzęt. Natomiast największą bolączką w onkologii, w tym również w radioterapii, są braki kadrowe. Zdaniem prof. Góździa, dla młodych lekarzy onkologia jako specjalizacja jest nieatrakcyjna finansowo.
Prof. Adam Maciejczyk zwrócił uwagę, że nie tylko finanse decydują o małej popularności onkologii jako specjalizacji – absolwenci kierunku lekarskiego obawiają się związanej z tą dziedziną dużej odpowiedzialności i obciążenia emocjonalnego. I dodał, że zasady KSO narzucają pracę zespołową, która dotąd nie wszędzie była praktykowana, co może przyczynić się do wzrostu zainteresowania onkologią wśród początkujących lekarzy. Jego zdaniem, bycie członkiem zespołu zapewnia poczucie bezpieczeństwa lekarzom wchodzącym dopiero do zawodu.
Sławomir Gadomski podsumował wprowadzane rozwiązania, zwracając uwagę na jakość świadczeń onkologicznych – „ustawa o KSO to ustawa o jakości w onkologii”. Zwrócił przy tym uwagę, że ważna jest zgodność podmiotów tworzących sieć co do zdefiniowania mierników jakości.