Szpital Medicover oferuje zabieg przy użyciu metody MRg-FUS, która pozwala na leczenie drżenia samoistnego i parkinsonowskiego. W zabiegu wykorzystuje się skoncentrowaną wiązkę ultradźwięków, sterowaną za pomocą rezonansu magnetycznego, do zniszczenia struktur odpowiedzialnych za wywoływanie objawów.
W Polsce na chorobę Parkinsona choruje niemal 80 tys. osób. Jednym z objawów tej postępującej choroby neurologicznej jest drżenie (76 proc. pacjentów). Inne schorzenie – drżenie samoistne (głównym objawem jest drżenie obu rąk), występuje 10 razy częściej niż choroba Parkinsona. Przykre symptomy rzutują na życie pacjenta. Dzięki terapii metodą MRg-FUS – wykorzystującą energię ultradźwięków – możliwe jest ich eliminowanie w sposób bezinwazyjny.
Szpital Medicover nawiązał współpracę z Insightec, wyłącznym dostawcą Exablate Neuro – technologii, która umożliwia nieinwazyjne leczenie z użyciem MRg-FUS. Metoda MRg-FUS wykorzystuje skoncentrowane wiązki ultradźwięków sterowane za pomocą rezonansu magnetycznego, które są skoncentrowane na dysfunkcyjnych strukturach mózgu odpowiedzialnych za wywoływanie objawów drżenia. Ultradźwięki podgrzewają tkankę początkowo małą temperaturą, dokonując uszkodzenia wstępnego – w pełni odwracalnego, co pozwala na cofnięcie się ewentualnych skutków niepożądanych tej ingerencji. Po potwierdzeniu ustąpienia objawów drżenia, lekarz ostatecznie dokonuje ablacji wybranej wadliwej struktury. Zabiegi wykonuje prof. Mirosław Ząbek – jedyny operator tej technologii w Polsce.
„Drżenie jest objawem choroby Parkinsona i drżenia samoistnego, które w szczególnie niekorzystny sposób rzutuje na życie pacjenta. Oprzyrządowanie FUS, wykorzystujące energię ultradźwięków pozwala eliminować ten problematyczny symptom w sposób wyjątkowo bezinwazyjny” – tłumaczy prof. Mirosław Ząbek, dodając, że zabieg odbywa się bez otwierania czaszki, co znacznie skraca czas rekonwalescencji, a ryzyko powikłań ogranicza do minimum – „Pacjent w czasie zabiegu pozostaje świadomy. Procedura trwa zaledwie kilka godzin, a objawy choroby ustępują natychmiast, na stole operacyjnym”.