BECA, czyli specjalna komisja Parlamentu Europejskiego przyjęła raport mający stać się podstawą Europejskiego Planu Walki z Rakiem (Europe’s Beating Cancer Plan). – Skoro potrafimy razem budować drogi i troszczyć się o muzea, udowodnijmy, że potrafimy równie skutecznie walczyć z rakiem – mówi Bartosz Arłukowicz, przewodniczący komisji.
„W dokumencie przyjętym 29 głosami za, przy jednym głosie przeciw i 4 wstrzymujących się, posłowie stwierdzili, że wdrożenie europejskiego planu walki z rakiem jest pierwszym krokiem w kierunku prawdziwej Europejskiej Unii Zdrowia. Posłowie dodają, że kompleksowa strategia walki z rakiem na szczeblu UE powinna służyć w przyszłości jako model strategii walki dla innych chorób niezakaźnych” – czytamy w sprawozdaniu Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z zapowiedziami zgromadzenie plenarne Parlamentu ma przyjąć raport na początku 2022 roku.
W przyjętym raporcie komisja zaleca:
- zmniejszanie nierówności we wszystkich aspektach profilaktyki i opieki nad rakiem
- stawianie pacjentów na pierwszym miejscu w kompleksowej i skoordynowanej strategii walki z rakiem
- budowanie bardziej odpornych systemów opieki zdrowotnej – w oparciu o wnioski doświadczeń wynikających z trwającego kryzysu zdrowotnego związanego z COVID-19.
Kluczowe zalecenia przedstawione przez komisję ds. walki z rakiem obejmują ułatwienie pacjentom onkologicznym dostępu do transgranicznej opieki zdrowotnej i badań klinicznych, rozszerzenie stosowania wspólnych procedur udzielania zamówień, zarządzanie niedoborami leków przeciwnowotworowych oraz zapewnienie równego dostępu do innowacyjnych leków i terapii onkologicznych.
Rekomendowany przez BECA program zaleca także:
- Podjęcie intensywniejszych działań UE w celu zajęcia się kluczowymi czynnikami ryzyka i społecznymi determinantami raka (np. otyłością, nikotynizmem, alkoholizmem).
- Rozszerzenie programów badań przesiewowych i uruchomienie wspólnej unijnej platformy koordynujących działania krajowych ośrodków badań przesiewowych.
- Ułatwienie dostępu do transgranicznej opieki zdrowotnej i badań klinicznych dla pacjentów onkologicznych.
- Rozszerzenie procedur wspólnych zamówień i zarządzanie niedoborami leków onkologicznych.
- Zagwarantowanie „prawa do bycia zapomnianym” (tj. prawa do usunięcia „na żądanie” własnych danych z baz medycznych) dla wszystkich europejskich pacjentów.
- Zwiększenie przejrzystości polityki cenowej, informacji na temat wykorzystania środków publicznych oraz o badaniach klinicznych.
- Zapewnienie wszystkim pacjentom dostępu do innowacyjnych leków i terapii onkologicznych poprzez m. in. stworzenie ram prawnych, które promują prawdziwie przełomowe innowacje.
- Zapewnienie odpowiedniego i trwałego długoterminowego finansowania.
- Wzmocnienie istniejących centrów wiedzy o nowotworach i rozbudowa rejestrów nowotworów.
- Wzmocnienie roli pracowników służby zdrowia w opiece onkologicznej – przede wszystkim przed diagnozą i po leczeniu specjalistycznym.
„Jeśli możemy wspólnie, jako Unia, współfinansować budowę mostów, dróg i muzeów, to z pewnością możemy zacząć walczyć z największym zabójcą naszych czasów, rakiem. Jeśli będziemy pracować razem, jeśli połączymy nasze zasoby, naprawdę możemy pokonać raka” – komentował przyjęcie dokumentu europoseł Bartosz Arłukowicz, przewodniczący BECA. Dodał, że do najważniejszych celów w tej walce będzie należeć wyrównanie nierówności między krajami członkowskimi – „Nie możemy pozwolić na utrzymywanie się nierównego dostępu do diagnozy i leczenia. Kobieta z rakiem piersi w jednym kraju nie powinna mieć o 25 proc. mniej szans na przeżycie raka niż kobieta z tym samym rakiem w innym kraju”.
Europosłanka Véronique Trillet-Lenoir, autorka raportu BECA podkreślała rolę koordynacji wysiłków wszystkich Europejczyków zaangażowanym w walkę z rakiem. „Nasza największa broń w tej walce opiera się na ambitnych, multidyscyplinarnych, niezależnych, skoordynowanych i odpowiednio finansowanych badaniach europejskich, w dużym stopniu polegających na udostępnianiu danych i sztucznej inteligencji. Profilaktykę, opiekę i badania zapewni Europejskie Centrum Wiedzy, które stanowi wirtualny „Europejski Instytut Raka”. Państwa członkowskie UE mogłyby sformalizować swoje zaangażowanie w praktyki wysokiej jakości poprzez „Europejską Kartę Pacjentów Onkologicznych”, program wymiany dobrych praktyk i wspólnych szkoleń, gwarantujący solidarność i zrównoważoną współpracę” – postuluje Véronique Trillet-Lenoir.
Powołana przez Europarlament Komisja Specjalna ds. Zwalczania Raka (BECA) działa od czerwca 2020 r. Zorganizowała i przeprowadziła szeroki proces konsultacji poprzez serię przesłuchań publicznych, w których uczestniczyło prawie 90 ekspertów wysokiego szczebla. Informowali oni członków o najnowszych osiągnięciach i spostrzeżeniach dotyczących raka oraz przedstawiali zalecenia dotyczące polityki oparte na ich wiedzy i doświadczeniu w terenie. Członkowie wymienili również poglądy z parlamentami narodowymi oraz organizacjami międzynarodowymi i ekspertami. Mandat komisji upływa z dniem 23 grudnia 2021 r.