Według informacji wiceministra Waldemara Kraski, na koniec 2021 r. leczeniem ARV objętych było 14,4 tys. pacjentów z HIV. To oznacza wzrost o ponad tysiąc w porównaniu do poprzedniego roku.
Wiceszef resortu zdrowia uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, które poświęcone było tematowi profilaktyki i leczenia zakażeń wirusem HIV w czasie pandemii COVID-19. Waldemar Kraska wskazał, że w Polsce realizowana jest obecnie druga edycja programu “Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce” – pierwsza trwałą od 2017 do 2021 roku, aktualna jest zaplanowana na lata 2022-2026.
Leczeniem szpitalnym objętych jest 1 proc. pacjentów zakażonych HIV, a leczeniem ambulatoryjnym 99 proc. “Pacjenci nie wymagają hospitalizacji. Wszyscy zakażeni HIV i chorzy na AIDS wymagający leczenia ARV ze wskazań klinicznych mają zapewniony dostęp do ujednoliconego systemu opieki zdrowotnej i medycznej, bezpłatnej terapii HAART (ang. highly active antiretroviral therapy) a przede wszystkim stały dostęp do leków ARV” – wskazał wiceszef MZ. Sytuacja ta, jak zapewnił, mimo trudności związanych z pandemią, nie uległa zmianie.
Wiceminister wskazał, że Krajowe Centrum ds. AIDS w pierwszych dniach pandemii uruchomiło punkt informacyjny dla pacjentów, którzy mieli obawy m.in. o ciągłość terapii. Kolejne działania – jak kontynuował – skupione były na zapewnieniu ciągłości terapii HAART przede wszystkim produktami leczniczymi zarejestrowanymi w Polsce i Unii Europejskiej. “Pomimo problemów z zakupem leków ARV, spowodowanych cyklami produkcyjnymi substancji czynnych oraz łańcuchami dostaw w regionach szczególnie dotkniętych pandemią, udało się dokonać zakupów niezbędnych dla ciągłości realizacji programu leczenia. Dzięki temu uniknięto większych problemów, które w innych krajach niestety występowały” – mówił wiceminister Kraska.
Dokładna liczba osób włączonych do programu leczenia ARV na koniec grudnia 2021 r. wynosiła 14 489 pacjentów. W latach 2020 i 2021 umożliwiono dostęp do leczenia ARV dla cudzoziemców, którzy z powodu zamknięcia granic nie mogli wrócić do swojego kraju. Sytuacja ta dotyczyła 123 obcokrajowców zakażonych HIV w 2020 i 17 w 2021 r. We wszystkich tych przypadkach, jak mówił wiceminister, szczegółowa analiza wykazała konieczność kontynuacji ARV ze wskazań epidemiologicznych i klinicznych.
Jak podsumował Waldemar Kraska – “Należy podkreślić, że w czasie pandemii COVID-19 program leczenia ARV był realizowany bez zakłóceń”.