Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało prof. Zbigniewa Gacionga na rektora WUM na kadencję 2020-2024. „Zostaliśmy w ostatnim czasie wyprzedzeni przez cztery inne uczelnie medyczne. Postaram się, byśmy odzyskali należne nam miejsce” – mówił nowy rektor tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów.
Za kandydaturą prof. Zbigniewa Gacionga głosowało 118 spośród 199 elektorów biorących udział w wyborach. Kontrkandydatem zwycięzcy był dotychczasowy rektor, prof. Mirosław Wielgoś.
„Oddanie głosów na mnie odbieram także jako wolę elektorów do przeprowadzenia zmian na uniwersytecie. Nie chciałbym używać sformułowania, że uczelnia jest w ruinie. Nie, tak nie jest. Ale w ostatnim czasie wyprzedziły nas cztery uczelnie medyczne. Ja postaram się zrobić wszystko, by uniwersytet odzyskał należną mu pozycję. Należną nie z tytułu i tradycji, ale ze względu na potencjał, który mamy” – mówił prof. Zbigniew Gaciong w krótkim oświadczeniu tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów.
Nowy rektor ma 65 lat, jest absolwentem WUM, który nosił wówczas nazwę Akademii Medycznej w Warszawie. Na swojej macierzystej uczelni uzyskał również stopień doktora oraz został profesorem.
Od roku 1998 był kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM. W latach 1996–2002 pełnił funkcję prodziekana I Wydziału Lekarskiego, w 2002–2005 prodziekana Centrum Kształcenia Podyplomowego. W latach 2005–2012 był dziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego, a w latach 2002 – 2009 konsultantem krajowym w dziedzinie chorób wewnętrznych. Przez wiele lat był także konsultantem krajowym w dziedzinie nadciśnienia tętniczego.
Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Personalizowanej, należy do Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, High Blood Pressure Council – American Heart Association.
Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym studiuje ponad 9,7 tys. studentów, w tym prawie 800 cudzoziemców, 470 doktorantów. Na uczelni pracuje ok. 1,8 tys. nauczycieli akademickich. Bazę naukowo-dydaktyczną WUM stanowi m.in. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM, w którego ramach działalność prowadzi Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha, Dziecięcy Szpital Kliniczny przy ul. Żwirki i Wigury i Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya.
© mZdrowie.pl