Przedstawiciele zawodów medycznych skierowali wniosek do ministra Adama Niedzielskiego o uwzględnienie przedstawicieli ich samorządów w pracach powołanego 25 września 2020 r. zespołu do spraw opracowania propozycji zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Medyczne samorządy zawodowe uważają, że tworzenie zespołu mającego w składzie – oprócz przedstawicieli resortu zdrowia – wyłącznie po jednym przedstawicielu, wskazanym przez reprezentatywne organizacje związkowe oraz reprezentatywne organizacje pracodawców, jest niezrozumiałe. W liście podkreślono, że formuła o szerszej reprezentacji strony społecznej już funkcjonuje w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i powielanie jej zadań jest “zaskakujące i markujące faktyczną konieczność dokonania radykalnych zmian” w zakresie myślenia o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.
W piśmie zwrócono także uwagę, że tylko przedstawiciele reprezentujący wszystkie osoby wykonujące określony zawód medyczny mają możliwość przedstawienia sytuacji panującej w ochronie zdrowia, zarówno na szczeblu szpitali wysokospecjalistycznych, jak najmniejszych podmiotów leczniczych. Wykluczenie głosów środowiska samorządów wszystkich zawodów medycznych z prac nad dokumentem, skutkuje ich zdaniem niedoskonałością i fragmentarycznością przyjmowanych rozwiązań.
Dokument został podpisany przez:
- Zofię Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
- Alinę Niewiadomską, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych
- Elżbietę Piotrowską-Rutkowską, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
- prof. Andrzeja Matyję, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej
- Macieja Krawczyka, prezesa Krajowej Izby Fizjoterapeutów,