Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Radę ds. Ochrony Zdrowia. “Zaczynamy pracę rady od wielkiego wyzwania, jakim jest pandemia Covid-19; liczę, że wkrótce ją pokonamy i zajmiemy się naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce” – mówił prezydent na inaugurującym posiedzeniu Rady. Przed radą prezydent postawił pierwsze zadanie – przygotowanie strategii funkcjonowania służby zdrowia po zakończeniu pandemii COVID-19. Kolejne posiedzenia rady będzie dotyczyło psychiatrii.
Rada ds. Ochrony Zdrowia działać będzie w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim poinformowano, że przewodniczącym rady został prof. Piotr Czauderna – dotychczas pełniący funkcję koordynatora sekcji ochrony zdrowia NRR. W skład rady weszli też m.in. szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz były minister zdrowia Marek Balicki.
Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że Rada ds. Ochrony Zdrowia otrzymała od prezydenta zadanie przygotowania strategii funkcjonowania służby zdrowia po zakończeniu pandemii COVID-19. Prezydencka rada będzie m.in. kontynuowała prace nad projektem dotyczącym Centrów Zdrowia 75+. Minister Ignaczak-Bandych poinformowała, że podczas piątkowych obrad “zarysował się bardzo ważny temat związany z psychiatrią dziecięcą. Profesor Piotr Czauderna zapowiedział, że to będzie przedmiot obrad najbliższego posiedzenia Rady”.
Dotychczas w ramach Narodowej Rady Rozwoju działały sekcje odpowiedzialne za poszczególne zagadnienia, w tym sekcja ochrony zdrowia. W poprzedniej kadencji prezydenta Dudy zapoczątkowano m.in. prace na projektem inicjatywy legislacyjnej prezydenta dotyczącej powołania Centrów Zdrowia 75+. Prezydent podczas piątkowej uroczystości wyraził nadzieję, że w niedługim czasie będzie można ostatecznie zamknąć prace nad tym projektem, który – jak zaznaczył – “jest już na merytorycznym ukończeniu”.
Pytana, jak prace prezydenckiej Rady ds. Ochrony zdrowia wpiszą się w ogłoszony przez rząd pięciopunktowy program odbudowy zdrowia Polaków po pandemii, szefowa prezydenckiej kancelarii podkreśliła, że żaden z projektów, nad którymi pracują prezydenccy eksperci nie zostaje przygotowany bez współpracy z resortem zdrowia – “Prezydent chce przyjrzeć się wyzwaniom i przygotować strategię na czas przyszły, który wychodzi poza zakres obecnej debaty publicznej i politycznej”.
Szefowa KPRP wskazywał ponadto, że efektem prac powołanej Rady ds. Ochrony zdrowia będą – tak jak w poprzedniej kadencji, gdy działała sekcja ochrony zdrowia – konkretne propozycje legislacyjne. Szefowa Kancelarii Prezydenta wskazała, że w poprzedniej kadencji sekcji ochrony zdrowia udało się przygotować trzy bardzo ważne projekty. “To jest ustawa przeciwdziałająca czerniakowi skóry, która została zauważona jako przykład dobrych praktyk przez Światową Organizację Zdrowia; to jest także ustawa o Funduszu Medycznym, który niebawem nabierze pełnego rozpędu (…). Ale jest to także strategia dotycząca onkologii” – mówiła Ignaczak-Bandych.
W skład rady powołani dziś zostali:
- prof. Piotr Czauderna – Przewodniczący Rady, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
- Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP
- dr Marek Balicki
- prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
- Sabina Bigos-Jaworowska, wiceprezes Stowarzyszenia Szpitali Małopolski, członek zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych
- dr Maciej Dercz, dyrektor Instytutu Prawa Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie
- gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
- prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
- Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”
- dr Aurelia Ostrowska, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON
- dr hab. Jarosław Pinkas
- prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor ds. medycznych, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
- prof. Piotr Radziszewski, kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
- dr Marek Styczkiewicz, konsultant wojewódzki podkarpacki w dziedzinie kardiologii
- Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych
- dr Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w Dziedzinie Fizjoterapii
- prof. Jerzy Walecki, kierownik Zakładu Radiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA
- Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki
W innym terminie akty powołania otrzymają:
- dr Konrad Dziobek, doradca Prezydenta RP
- prof. Waldemar Priebe, MD Anderson Cancer Center, Houston, USA
- prof. Krzysztof Pyrć, zastępca przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk