Paweł Wisz, wybitny specjalista z zakresu urologii robotycznej z krakowskiego Szpitala na Klinach, jest pierwszym Polakiem w europejskich strukturach Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS). „Cieszę się, że moje dotychczasowe działania i osiągnięcia zostały docenione. Będę chciał położyć znaczący nacisk na edukację robotyczną i szkolenie w tym zakresie młodych lekarzy, bo już dzisiaj dostrzegamy potrzebę szkolenia nowych kadr w tym obszarze” – mówi dr Wisz.
Dr Paweł Wisz jest obecnie lekarzem krakowskiego Szpitala na Klinach. Doświadczenia zdobywał między innymi w Klinice Urologii w Leverkusen w Niemczech – jednej z pionierskich placówek we wprowadzaniu robota da Vinci do standardu chirurgicznego, która jako pierwsza w Niemczech została certyfikowanym oddziałem leczenia chorób prostaty (Prostatazentrum). Pracował w najlepszym centrum robotyki w Europie, jak też jednym z siedmiu urologów na świecie, którzy odbyli pełne, certyfikowane szkolenie u boku mistrza tej dziedziny prof. Alexandre Mottrie. Zdobywał umiejętności także pod kierownictwem prof. Patela -amerykańskiego specjalisty z obszaru robotycznej prostatektomii. Paweł Wisz posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie zabiegów urologicznych wykonywanych z użyciem robota da Vinci. Jest jedynym polskim międzynarodowym trenerem w chirurgii robotycznej w ośrodku ORSI Academy, największym na świecie centrum szkoleniowym w chirurgii robotycznej.
Prof. Alexandre Mottrie dostrzega intensywny rozwój chirurgii robotycznej w wielu polskich ośrodkach. „Naszym zadaniem jest bezpieczne wprowadzanie nowych technologii do danego kraju, ale również tworzenie referencyjnych ośrodków i zwalidowanych programów szkoleniowych. Doktor Wisz, posiadający ugruntowaną wiedzę dydaktyczną z zakresu robotyki urologicznej, z pewnością będzie również wartością dodaną dla wszystkich osób z Polski, które będą chciały odbyć szkolenie w języku ojczystym w naszym ośrodku – podkreśla prof. Alexandre Mottrie.
„To dla mnie ogromny zaszczyt i nobilitacja zasiadać w strukturach zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego. Przez całe lata organizacja ta stanowiła dla mnie kluczowe źródło informacji i rekomendacji dotyczących dalszych postępów w chirurgii robotycznej, w której się specjalizuję – podkreśla Paweł Wisz.
Europejskie Robotyczne Towarzystwo Urologiczne to organizacja odpowiedzialna za integrację środowiska urologicznego oraz tworzenie materiałów, stanowiących fundament rekomendacji dla lekarzy urologów na całym świecie. Towarzystwo gromadzi wokół siebie najlepszych specjalistów oraz liderów w dziedzinie robotycznej chirurgii urologicznej. Misją ERUS jest integracja sił – wiedzy i doświadczenia najwybitniejszych lekarzy na poziomie europejskim, i oferowanie członkom Towarzystwa najbardziej aktualnych i innowacyjnych programów szkoleń z zakresu robotyki.
Jako jedyny Polak pełni funkcję trenera chirurgii robotycznej w ośrodku ORSI Academy, największym na świecie centrum szkoleniowym w chirurgii robotycznej. Paweł Wisz, jako pierwszy urolog w Polsce, wykonuje zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci metodą „Collar”.
@mZdrowie.pl