Programy specjalizacyjne zostaną zaktualizowane, kształcenie podyplomowe w jak największym stopniu musi być “upraktycznione”. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) i Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) zostaną połączone – zapowiedział minister Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia uczestniczył w środę Warszawie w inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Minister mówił, że COVID-19 odcisnął piętno na przebiegu nauki, wymuszając ograniczenie tradycyjnych form nauczania na rzecz nauki zdalnej. “Mamy nadzieję, że ten rok (…) taki nie będzie. Ale rzeczywistość pokazuje, że co chwilę jesteśmy zaskakiwani kolejnymi kryzysami. Mamy nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje, również w postaci kryzysu ekonomicznego, które powodują, że nadchodzący rok może być trudny i może tworzyć takie otoczenie, które nie będzie powodowało, że wszystkie procesy nauki, do których chcieliśmy wrócić, będą w taki sam sposób realizowane” – powiedział.
Trudna rzeczywistość, z którą mamy do czynienia, a która wyznacza najbliższą perspektywę jest – jak kontynuował – wyzwaniem. Jak sobie z nim poradzimy, będzie można ocenić z perspektywy czasu – “Dzisiejsza inauguracja jest dobrą okazją do tego, by dokonać pewnego podsumowania i zastanowić się nad planami. Wskazał w tym kontekście m.in. na aktualizację programów specjalizacyjnych – “Bardzo się cieszę z inicjatywy, którą podjęliśmy, aktualizacji, jeśli można tak powiedzieć, względem bieżącej wiedzy medycznej, wszystkich programów specjalizacyjnych. Oczywiście to jest praca, która będzie się systematycznie toczyła przez najbliższy okres”.
“Chcemy, by kształcenie podyplomowe, zresztą nie tylko podyplomowe, było w jak największym stopniu upraktycznione” – wskazał minister. Nad zmianami pracuje zespół w CMKP. Wyzwaniem jest też zwiększająca się liczba studentów na uczelniach medycznych. “Ten rok jest rokiem rekordowym, jeśli chodzi o liczbę przyjętych studentów na kierunek lekarsko-dentystyczny – to blisko 10 tys. nowych studentów w przekroju całej Polski. Za chwilę będzie to stanowiło ogromne wyzwanie dla kształcenia podyplomowego, a w zasadzie już stanowi, bo proces zwiększania naborów trwa od lat” – dodał szef MZ. Ilość, jak akcentował, nie musi odbywać się kosztem jakości kształcenia. “Razem z CMKP pilnujemy tych standardów jakości tak, by pacjent, korzystając z pomocy medycznej, zawsze był pewien, że lekarz jest wykształcony według najlepszych standardów, według najnowszej wiedzy i zna najnowsze techniki” – powiedział.
Adam Niedzielski mówił o planach połączenia Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) – “W ten sposób utworzymy bardzo silny ośrodek zajmujący się studiami podyplomowymi”. “Mam nadzieję, że ewolucja uczelni doprowadzi do tego, że za rok, zamiast zwracać się do pana dyrektora +panie dyrektorze+ będę mógł zwrócić się +Jego magnificencjo+, a uczelnia będzie miała pełnoprawny status uczelni wyższej” – dodał. Dyrektor CMKP prof. Ryszard Gellert wskazywał w środę, że trwają prace modernizacyjne w centrum, odbywają się kursy specjalizacyjne i kursy doskonalące, realizowane jest wiele zadań m.in. inicjowanych i finansowanych przez MZ. Także on ocenił, że połączenie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych przyniesieni korzyści dla pacjentów – “Wierzę, że przyszłość nauczania kadr medycznych należy do szkolenia zespołów diagnostyczno-terapeutycznych”.
Już dziś żaden lekarz nie jest w stanie pracować samodzielnie, bez diagnosty laboratoryjnego, farmaceuty, pielęgniarki. “Rozszerza się rola i kompetencje tych zawodów. Wchodzą do systemu coraz mocniej ratownicy medyczni i fizjoterapeuci, pojawiają się nowe zawody i nowe technologie. Pacjent musi pozostać w centrum uwagi” – stwierdził prof. Gellert. Akcentował, że “punkty widzenia profesjonalistów medycznych muszą być scalane dla dobra chorego w jeden projekt optymalnego postępowania”. Liczba specjalizujących się lekarzy jest już o 24 proc. większa niż w 2016 r. i będzie nadal rosnąć, dzięki zwiększaniu limitów przyjęć. “W tym roku zaczyna studia ok. 10 tys. osób, które za sześć, siedem lat staną się naszymi słuchaczami. Jeśli ten trend się utrzyma, a wszystko na to wskazuje, to za 9-11 lat liczba specjalizujących się lekarzy sięgnie 50 tys., czyli będzie dwa razy większa niż obecnie. Plany zwiększania limitów przyjęć na studia lekarskie, z tego co wiem, są jeszcze większe i wynoszą 13 600 osób za parę lat. Musimy się zatem przygotować do dalszego zwiększania liczby miejsc akredytowanych do szkolenia specjalizacyjnego” – dodał prof. Gellert.
Podczas inauguracji roku akademickiego w CMKP dyrektor generalna w Kancelarii Prezydenta RP Barbara Brodowska–Mączka wręczyła, nadane przez Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe.W liście – odczytanym przez Brodowską–Mączkę – prezydent wskazał m.in., że uroczystości inauguracyjne zawsze przypominają o doniosłej roli, jaką nauka odgrywa we współczesnym świecie, a szczególnie nauki medyczne. “Dobitnie uświadomiły nam to minione dwa lata zmagań z pandemią wirusa SARS–CoV–2, ale też tragiczny los ofiar trwającej wciąż wojny na Ukrainie – w tym osób, które z dnia na dzień zostały pozbawione niezbędnej specjalistycznej opieki lekarskiej. Atak imperialnej Rosji na suwerenne, sąsiadujące z Polską państwo rzuca cień na wszystkie dziedziny polityki, gospodarki i życia społecznego w naszym kraju” – zaznaczył prezydent. Prezydent stwierdził, że “mamy wszelkie powody sądzić, że rok akademicki 2022/2023 będzie wolny od trybu zdalnego pracy dydaktycznej na uczelniach, wymuszonego w poprzednich latach sytuacją epidemiczną”. “I tego przede wszystkim państwu życzę” – dodał.