Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas została pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. wdrożenia opieki koordynowanej w POZ.
Agnieszka Mastalerz-Migas jest specjalistą medycyny rodzinnej, kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej i prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Jest również redaktorem naczelnym czasopisma „Lekarz POZ”, członkiem Rady Naukowej „Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”, wykładowcą, organizatorem szkoleń dla lekarzy rodzinnych. Należy do Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Opublikowano zarządzenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z dnia 12 grudnia w sprawie ustanowienia pełnomocnika ministra zdrowia do spraw wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. Jak czytamy w zarządzeniu ministra zdrowia, do zadań Pełnomocnika należy:
- monitorowanie procesu wdrażania opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej;
- przygotowanie rekomendacji zmian obowiązującego zakresu świadczeń opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej;
- przygotowanie rekomendacji nowych zakresów świadczeń realizowanych w ramach opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej;
- reprezentowanie ministra w pracach zespołów i rad powołanych przez inne organy, w zakresie związanym z wdrażaniem opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej;
- wykonywanie innych zadań zleconych przez ministra w zakresie wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej.
„Pełnomocnik ma realizować zadania we współpracy z komórkami organizacyjnymi MZ, a także jednostkami podległymi bądź nadzorowanymi przez ministra, zaangażowanymi w proces wdrażania opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej, w szczególności z NFZ oraz Centrum e-Zdrowia. Zgodnie z zarządzeniem, pełnomocnik ma przedstawiać ministrowi zdrowia roczne sprawozdania ze swojej działalności do 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie” – wskazuje zarządzenie.
Nowy standard w podstawowej opiece zdrowotnej
Opieka koordynowana w POZ została wprowadzona 1 października 2022. Ma to być nowy standard w podstawowej opiece zdrowotnej. Idea opieki koordynowanej bazuje na założeniu, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia. W jej w ramach będzie można wykonać badania z zakresu m.in. kardiologii, diabetologii czy endokrynologii. Leczenie oparte będzie na indywidualnym planie.
Zakłada się utworzenie funkcji koordynatora POZ, który zadba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo poinformuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, będzie współpracował z osobami, udzielającymi świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej. Przepisy nie wymagają, aby była to osoba nowo zatrudniona. Zadania koordynatora może realizować personel, który już pracuje w poradni.
Nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez NFZ – poza tzw. stawką kapitacyjną, czyli rodzajem miesięcznego ryczałtu na pacjenta zapisanego do danego lekarza, który opłaca NFZ. Lekarz POZ otrzymuje środki na koordynację w formie budżetu powierzonego. Ten model rozliczania części świadczeń w POZ zaczął funkcjonować już w lipcu 2022. Wówczas lekarze POZ zyskali możliwość zlecania 8 dodatkowych badań, za każde z nich NFZ płaci odrębnie.