Przygotowujemy projekty ustaw o jakości świadczeń i reformie szpitali – powiedział minister Adam Niedzielski, odnosząc się do zapowiadanej reformy szpitalnictwa. Poinformował też, że pieniądze z funduszu modernizacji szpitali zostaną przeznaczone m.in. na geriatrię i opiekę długoterminową.
Podczas konferencji prasowej szef MZ zwracał uwagę na potrzebę modernizacji i rozwoju polskich szpitali. Zdaniem Niedzielskiego “pomysł na rozwój szpitalnictwa w Polsce rzeczywiście jest fundamentalnie inny niż te, które były przedstawiane wcześniej, niż te pomysły, które w zasadzie oznaczały ograniczanie dostępności do usług publicznych”. Podkreślił, że inwestycje w infrastrukturę nie są jedynym kierunkiem zmian w szpitalnictwie.
Adam Niedzielski zaznaczył, że rząd podchodzi do tego “w duchu strategii odpowiedzialnego rozwoju” i chce, aby rozwój szpitalnictwa też miał “charakter zrównoważony. Wyjaśnił, że chodzi o zmiany organizacyjne w szerszym kontekście. W skład szpitalnictwa w Polsce wchodzi bardzo dużo jednostek.
“Chcemy te jednostki absolutnie utrzymać i modernizować poprzez wymianę sprzętu, poprzez wymianę łóżek, poprzez wymianę respiratorów, z czym mieliśmy do czynienia, czy innego zaawansowanego sprzętu technicznego. To wszystko dzieje się na bieżąco” – wyliczał minister zdrowia.
Plan zmian w szpitalnictwie jest dalekosiężny – “Przewidujemy, że w najbliższych latach – mówię tutaj o dekadzie i jednym źródle finansowania, czyli tym funduszu modernizacji podmiotów leczniczych – wydamy 7 mld zł” – powiedział minister. Wskazał także na starzenie się społeczeństwa – “Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jednym z wyzwań jest chociażby starzenie się społeczeństwa. Oznacza to, że mamy o wiele większe zapotrzebowanie na usługi medyczne, chociażby w zakresie geriatrii i w zakresie opieki długoterminowej. I ten fundusz, fundusz modernizacji szpitali, ma być odpowiedzią przede wszystkim na te potrzeby”.
Pieniądze z funduszu modernizacji zostaną przeznaczone m.in. na opiekę długoterminową i zwiększenie opieki nad osobami starszymi, które nie mogą funkcjonować samodzielnie w domu albo nie mają warunków i opiekunów, którzy by in pomagali. Minister Niedzielski wskazał, że wizja rozwoju szpitalnictwa ma charakter zrównoważony, “jest kompleksowa i zakłada jak największą dostępność do usług medycznych”.
Rząd pracuje nad projektem ustawy o reformie szpitalnictwa w Polsce. Ma on obejmować m.in. zakres koordynacji podejmowania decyzji między podmiotami i odpowiadać na potrzeby zdrowotne mieszkańców. W opinii ministra zdrowia “szpitale nie powinny ze sobą konkurować, ale budować kompleksowe oferty usług medycznych i się uzupełniać oraz odpowiadać na wyzwania demograficzne”. Projekt zmian ma dotyczyć zakresu koordynacji podejmowania decyzji między podmiotami, badania ich sytuacji finansowej i tego, na ile one w danej lokalizacji odpowiadają potrzebom zdrowotnym mieszkańców. “Będą to kryteria, które w ramach koordynacji z poziomu ministra zdrowia będą wymuszały na podmiotach odpowiednie dostosowanie” – zaznaczył Adam Niedzielski.
Pod koniec maja Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport w sprawie założeń reformy szpitalnictwa. Ma on stanowić podstawę do nowych przepisów reformujących szpitalnictwo. Szef resortu Adam Niedzielski podkreślał, że zapowiadana reforma szpitali będzie miała swoje odzwierciedlenie w dwóch projektach ustaw – o jakości świadczeń oraz rozwoju i reformie podmiotów szpitalnych. Zaznaczył wówczas, że reforma nie zmieni struktury właścicielskiej szpitali.