We Wrocławiu rozpoczęły działalność dwa punkty konsultacyjne, do których pacjenci moogą się zgłaszać bez skierowania po pomoc psychologiczną i psychiatryczną, uruchomiono. Centrum Zdrowia Psychicznego to pilotażowy program, który będzie w mieście realizowany do końca roku. Zakłada też pomoc wyjazdową.
Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu rozpoczęło realizację pilotażowego programu Centrum Zdrowia Psychicznego. “Pomoc jest bezpłatna i natychmiastowa, nie wymaga skierowania do specjalisty. W naszych dwóch punktach konsultacyjnych dyżurują psychiatrzy, psychologowie, terapeuci. Planujemy uruchomienie również anonimowej, wyjazdowej pomocy psychiatrycznej do miejsca zamieszkania potrzebującego” – mówi prezes DCZP Michał Stachów.
Pilotażowy program jest finansowany przez NFZ w formie ryczałtu, który finansuje opieka nad 85 tys. mieszkańców, co oznacza wydatki około 9 mln zł do końca roku. “Ramy tego programu zakładają terytorialne przeznaczenie wsparcia. Najczęściej są to obszary zamieszkane do 100 tys. osób np. są to powiaty. W naszym programie obejmujemy formalnie wsparciem dorosłych mieszkańców wrocławskiej dzielnicy Psie Pole, ale z pewnością funduszy nie zabraknie i będziemy też pomagać mieszkańcom z innych dzielnic Wrocławia” – tłumaczy Michał Stachów.
Podobne centrum działa już w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. “Po Bolesławcu uruchamiamy drugie centrum – tym razem w dużym mieście, ponieważ dobrostan psychiczny jest bardzo istotnym zagadnieniem. Statystyki pokazują, że co piąty Polak miał kryzys psychiczny, a około 16 proc. cierpi na depresję. W tym modelu zmian chodzi o to, by przejść od opieki stacjonarnej, szpitalnej do środowiskowej. Pacjent musi mieć dostęp do szybszego, skutecznego leczenia” – powiedział Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
W punktach konsultacyjnych będzie można liczyć nie tylko na poradę medyczną czy wsparcie terapeutyczne. Przewidziano tam też zajęcia w grupach, terapię rodzinną, a nawet możliwa będzie pomoc farmakologiczna. “To są miejsca, w których od razu będzie można otrzymać pomoc psychiatry, psychologa lub pielęgniarki psychiatrycznej, w zależności od konkretnej potrzeby. To niezwykle istotne, że pacjent otrzyma niezbędną, darmową i szybką pomoc w momencie, gdy do nas trafi” – podkreśla prezes Stachów.
Pilotaż Centrum Zdrowia Psychicznego potrwa we Wrocławiu do końca 2022 roku. Do punktów CZP mogą zgłaszać się też bliscy pacjentów, aby poprosić o udzielenie pomocy wyjazdowowej. (PAP)