Profilaktyka nowotworów kobiecych była tematem debaty i wystawy zorganizowanej w Sejmie. Konferencję “Polska. Moc kobiety – Zwiększanie świadomości o profilaktyce pierwotnej i wtórnej nowotworów kobiecych” zorganizowała sejmowa podkomisja stała ds. onkologii. Towarzyszyło jej otwarcie wystawy poświęconej profilaktyce nowotworów kobiecych.
“Dobrze byłoby, gdyby każdy miał marzenie w stosunku do swojego zdrowia. To wydaje się oczywiste, proste, czasami nawet banalne. Ale jak trudne, jeśli chodzi o realizację. To taki moment i czas, jeśli chodzi o profilaktykę, szczególnie o działania podejmowane przez kobiety, żeby zastanowić się, co poszło nie tak. Ale to też moment, by cały czas mobilizować mężczyzn do innej postawy” – powiedział wiceminister Piotr Bromber. Zwrócił uwagę na zasady, których należy przestrzegać, by zapobiegać nowotworom. Opracowane zostały dzięki wieloletnim badaniom naukowym i opublikowane pod wspólnym tytułem “Europejski kodeks walki z rakiem”. Na podstawie dwunastu zaleceń tego kodeksu stworzono polską publikację “12 sposobów na zdrowie”, zawierającą porady pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka wystąpienia raka: m.in. rzucenie palenia, unikanie dymu tytoniowego, pilnowanie prawidłowej masy ciała i aktywne spędzanie czasu wolnego.
Z omówionych we wtorek danych WHO wynika, że rak piersi to najbardziej rozpowszechniony nowotwór na świecie. W 2020 r. zanotowano 2,3 mln nowych przypadków i 685 tys. zgonów na raka piersi. W ostatnich pięciu latach zdiagnozowano raka piersi u 7,8 mln kobiet. Szacuje się, że w 27 krajach UE rak piersi stanowi 13,3 proc. wszystkich nowotworów w 2020 r. i 29 proc. wszystkich nowo zdiagnozowanych nowotworów złośliwych wśród Europejek w 2020 r.
Rak piersi jest też obecnie drugą, główną przyczyną zgonów nowotworowych wśród Polek – zaraz po raku płuca. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce w 2019 r. zachorowało na raka piersi 19 620 kobiet. Natomiast 6951 chorych zmarło.
Rak szyjki macicy – to czwarty pod względem częstości występownaia nowotwór u kobiet na świecie. W 2020 r. zanotowano 604 tys. przypadków, 342 tys. zgonów. 90 proc. zgonów występuje w krajach o niskich i średnich dochodach. Szacuje się, że w 27 krajach UE rak szyjki macicy stanowi 2,5 proc. wszystkich nowych zachorowań na nowotwory złośliwe wśród kobiet i 2,4 proc. zgonów nowotworowych wśród kobiet. W Polsce w ostatnich latach zachorowalność i umieralność na raka szyjki macicy spada. W Regionie Europejskim WHO, liczącym 40 krajów, Polska w 2018 r. zajmowała 11. miejsce pod względem wysokości współczynnika umieralności na raka szyjki macicy. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2019 r. w Polsce 2407 kobiet zachorowało na raka szyjki macicy a 1569 kobiet zmarło na tę chorobę.
Celem Światowej Inicjatywy na rzecz Raka Piersi WHO jest zmniejszenie liczby zgonów z powodu raka piersi o 2,5 proc. rocznie, a tym samym zapobiegnięcie 2,5 mln zgonów z powodu raka piersi na całym świecie w latach 2020-2040.
Inicjatorką sejmowej konferencji była posłanka Barbara Dziuk.