Spółka Synektik, która jest wyłącznym dystrybutorem systemów da Vinci w Polsce, poinformowała o podpisaniu umowy z 1. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie na zakup robota chirurgicznego.
Umowa dotyczy sprzedaży, dostawy, instalacji i uruchomienia systemu chirurgii robotycznej da Vinci dla lubelskiego szpitala przy ul. Al. Racławickiej 23, a także przeszkolenia personelu oraz opieki serwisowej. Umowa na kwotę ponad 14,56 mln zł została zawarta w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. Dostawa systemu nastąpi w terminie do 30 dni od dnia zawarcia umowy. Okres gwarancji na dostawę systemu wynosi 60 miesięcy od podpisania protokołu odbioru końcowego. Pozostałe zapisy umowy zawartej przez Spółkę nie odbiegają od standardów powszechnie stosowanych dla tego typu umów.
Komendant szpitala, płk dr Aleksander Michalski, podczas konferencji prasowej przypomniał, że pierwsze dwie operacje z użyciem da Vinci w szpitalu przeprowadzono w grudniu 2021 r. Po przeszkoleniu i uzyskaniu certyfikatów producenta, lubelscy chirurdzy będą mogli używać robota w codziennej pracy. W pierwszej kolejności, jak podano podczas konferencji, będą to zabiegi urologiczne, chirurgii ogólnej w tym chirurgii onkologicznej. Prezes Synektik SA Cezary Kozanecki podał, że robot da Vinci zwiększa możliwości przeprowadzenia zabiegów operacyjnych. “Ze względów anatomicznych, czy zasięgu choroby onkologicznej daje szansę szybkiego powrotu do zdrowia pacjentom, dla których innego rodzaju operacje byłyby bardziej obciążające” – wyjaśnił.
Wkład szpitala w zakup robota wynosi 300 tys. zł. Pozostałe środki pochodzą z dotacji celowej otrzymanej z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.
To już trzeci szpital w Lublinie, który będzie miał możliwość wykonywania zabiegów w asyście robota chirurgicznego. Od kwietnia zabiegi robotem da Vinci wykonuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Natomiast w sierpniu operacje z wykorzystaniem robota Versius rozpoczął Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie.