Chcemy opracować narzędzia informatyczne, które będą podpowiadały lekarzowi stopnień refundacji w zależności od wskazań i schorzenia. Powołaliśmy zespół, który będzie takie rozwiązania przygotowywał – powiedział minister Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia uczestniczył w XVII Forum Organizacji Pacjentów. Był pytany m.in. o to, czy lekarze specjaliści będą mogli przepisywać bezpłatne leki dla osób 75 plus, a także, czy resort rozważa obniżenie kryterium wiekowego uprawniającego do skorzystania z tego programu. “Nie będę opowiadał, jak bardzo dużo się zmieniło w ostatnich latach, jak bardzo rozwinęły się listy refundacyjne. (…) Wykonaliśmy ogromny postęp. Myślę, że każde ze stowarzyszeń, czy organizacji, która zajmuje się danym wycinkiem, danym zakresem chorobowym, widzi jak bardzo udało się nam rozwinąć zakresy refundacyjne” – odpowiedział minister Niedzielski.
Wskazał, że oprócz ogólnego trendu powiększania listy refundacyjnej, jest “kilka punktowych problemów, związanych np. z tym, w jaki sposób i kto powinien być upoważniony do przepisywania leków”. “Od samego początku staliśmy na stanowisku, że takim klucznikiem, +gatekeeperem+ (strażnikiem – PAP) w systemie opieki zdrowotnej, jeżeli chodzi o wypisywanie leków ma być jednak lekarz rodzinny. To on ma zbierać ze wszystkich stron wiedzę na temat pacjenta, nawet, jeśli ten przechodzi konsultację specjalistyczną, po to m.in. by nie było dublowania i tego, co jest plagą w Polsce, czyli nadmiernej konsumpcji leków” – wyjaśniał minister.
Szef MZ poinformował, że wśród problemów technicznych, które w tej chwili są rozwiązywane jest kwestia automatycznego podpowiadania zakresu refundacji – “Chcemy opracować takie narzędzia informatyczne, które będą podpowiadały lekarzowi stopnień refundacji w zależności od tego, czy zalecenie refundacyjne obejmuje dany typ schorzenia”. “Powołaliśmy zespół, który będzie takie rozwiązanie przygotowywał”. Szef MZ podał, że sformułowane maja zostać wnioski prawne, które będą usprawniały pracę całego systemu – “Jeżeli w trakcie tych prac pojawi się wskazanie dotyczące technicznych możliwości dla specjalistów wypisywania recept, to oczywiście, pójdziemy w tym kierunku legislacyjnym”.
Odnosząc się zaś do kwestii obniżenia kryterium wiekowego uprawniającego seniorów do bezpłatnych leków, minister odparł, że resort przygląda się sprawie. “Analizujemy możliwość, ile by to oznaczało dodatkowych środków, gdybyśmy obniżyli z 75 do 70 lat, czy 65 lat” – wskazał. Wnioski – jak kontynuował- są takie, że wymaga to potężnego zaangażowania finansowego.