Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową wersję strategii walki z COVID-19. Strategia zakłada m.in.: zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów covidowych w istniejących placówkach i w szpitalach tymczasowych, automatyczna izolacja dla zakażonych i kwarantanna dla domowników, pulsoksymetry dla chorujących w domach, zwiększenie liczby izolatoriów i szersze stosowanie testów antygenowych. Stawka za leczenie najciężej chorych pacjentów wzrośnie do 630 zł.
W opublikowanej we wtorek przez Ministerstwo Zdrowia nowej strategii walki z COVID-19, określanej jako 3.0, zapisano, że jej podstawą jest konieczność zapewnienia wystarczającej liczby miejsc dla leczenia pacjentów, u których rozwija się objawowa postać infekcji. Strategia – jak wyjaśniono – jest odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii. “W okresie jesienno-zimowym w całej Europie ma miejsce gwałtowny wzrost poziomu zakażeń COVID-19. Zgodnie z opinią naukowców warianty wirusa, odpowiedzialne za obecny szczyt zachorowań, są mniej śmiertelne, jednak znacznie bardziej zakaźne niż odpowiedzialne za wiosenną falę zakażeń” – napisano we wstępie do strategii.
Nowy model opieki nad pacjentami z COVID-19 ma mieć formę piramidy. Podstawą systemu jest diagnostyka i nadzór nad bezobjawowymi czy skąpoobjawowymi pacjentami, prowadzony w warunkach izolacji domowej przez POZ. Według szacunków dotyczy to od 80 do 90 proc. wszystkich zachorowań. Instytucjonalną formą opieki nad tymi pacjentami są izolatoria, dostępne także dla osób hospitalizowanych, u których ustąpiły wskazania do hospitalizacji. Na wyższym poziomie – dotyczącym jak się szacuje od 10 do 20 proc. zakażonych – są oddziały szpitalne.
Najnowsza wersja strategii walki z COVID-19 zakłada m.in. dalszą rozbudowę mobilnych punktów wymazów, co ma nastąpić m.in. przez wydłużenie czasu ich funkcjonowania – przynajmniej do 12 godzin dziennie, a także na zwiększeniu ich liczby. Zwiększana ma być również liczba stacjonarnych punktów pobrań dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą skorzystać z punktów drive-thru. Punkty takie mają działać w dużych placówkach opieki ambulatoryjnej.
Zmieniamy sposób płacenia za pacjenta tak, że ten najciężej chory będzie opłacany w szpitalach zdecydowanie większą stawką: zwiększamy ją z 530 do 630 zł; pacjentów w mniej ciężkim stanie będziemy opłacali stawką niższą – poinformował minister Adam Niedzielski. “Przeformułowaliśmy sposoby płacenia za pacjenta, ten pacjent najciężej chory, który ma saturację poniżej 95 proc. będzie opłacany w szpitalach zdecydowanie większą stawką. Tę stawkę zwiększamy z 530 na 630 zł, a pacjentów w mniej ciężkim stanie będziemy po pierwsze opłacali stawką niższą” – podkreślił minister zdrowia.
Według nowej strategii, docelowo w każdym powiecie ma działać co najmniej jeden punkt wymazów. W dużych miastach liczba punktów ma być proporcjonalna do liczby skierowanych na wymaz. W strategii zapisano zwiększenie dostępności do testów antygenowych, zaczynając od szpitali I i II stopnia referencyjności. Dla resortu kluczowe jest odpowiednio wczesne uchwycenie grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Istotą wdrażanego systemu jest samodzielny pomiar saturacji w domu za pomocą wypożyczonych pulsoksymetrów i pomiar temperatury. Dane z pomiarów, po wprowadzeniu do aplikacji telefonicznej i przesłaniu do centrum monitorowania, w zestawieniu z jednorazową oceną ryzyka na podstawie wywiadu medycznego, wskażą pacjentów wymagających hospitalizacji.
Przewiduje się zwiększanie dostępności do izolatoriów. Mają być przeznaczone dla osób z potwierdzonym COVID-19, którzy nie mogą przebywać w izolacji domowej, aby nie narażać innych domowników będących w grupach podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. Do izolatoriów mają trafiać również m.in. pacjenci odsyłani ze szpitali na okres rekonwalescencji. Ma to pozwolić jak najlepiej wykorzystać dostępną bazę szpitalną dla pacjentów wymagających szczególnej opieki.
Zwiększanie liczby łóżek dla pacjentów covidowych ma nastąpić m.in. przez przekształcenie części szpitali powiatowych, dzięki czemu będą one pełnić tylko i wyłącznie funkcje covidowe. Baza ma rosnąć także w wyniku przekształcenia oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich, bądź to w całości, bądź w znaczącym procencie na potrzeby covidowe. Przewidziano także zaangażowanie prywatnych szpitali.
W strategii zapisano, że przy dalszym wzroście zakażeń, przekraczającym pojemność bazy łóżkowej, możliwe będzie jej zwiększanie przez wydzielenie 35 proc. łóżek we wszystkich szpitalach, z wyłączeniem specjalistycznych szpitali onkologicznych, pediatrycznych i ginekologiczno-położniczych. Strategia uwzględnia także szczególne rozwiązania, jakimi są tzw. szpitale tymczasowe. Mają być uruchamiane w zależności od sytuacji epidemicznej w poszczególnych województwach.
Dokument przewiduje, że gdy liczba pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 w izolacji domowej przekroczy możliwości systemu POZ, opieka nad tą grupą może zostać wzmocniona specjalistami z innych dziedzin medycyny, udzielającymi świadczeń opieki zdrowotnej w poradniach specjalistycznych, a także rezydentami i studentami medycyny ostatnich lat.
Zgodnie z nowymi założeniami, decyzja o izolacji domowników zapada automatycznie z chwilą potwierdzenia dodatniego wyniku badania na koronawirusa przez chorego. Mieszkający z osobą zakażoną podlegają wówczas kwarantannie bez konieczności czekania na decyzję służb sanitarno-epidemicznych.
Najistotniejszym narzędziem w kontroli zakażeń mają być działania służb sanitarno-epidemiologicznych. Rola powiatowych i wojewódzkich stacji powinna rozszerzyć się z nadzoru nad pojedynczymi przypadkami na identyfikowanie większych ognisk, koordynowanie realizacji badań przesiewowych i aktywne doradztwo w zakresie stosowania zasad sanitarnych dla szkół, sklepów czy punktów usługowych.
W strategii wskazano, że w związku z koniecznością szybkiego śledzenia kontaktów, niezwykle ważne jest rozpowszechnienie aplikacji STOP COVID (ProteGo Safe). Proponuje się całkowite otwarcie i udostępnienie kodu źródłowego aplikacji i przekazanie go do analizy instytucjom zajmującym się ochroną danych wrażliwych.
(PAP)