Naczelna Izba Lekarska poprosiła Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o udostępnienie raportu z prac nad wyceną części świadczeń leczenia stomatologicznego. Zdaniem NRL, właściwa wycena jest niezwykle ważna z uwagi na zupełne „oderwanie od realiów” niektórych z nich.
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej lek. dent. Andrzej Cisło w piśmie skierowanym do prezesa AOTMiT przypomniał, że prace nad korektą wyceny zostały zainicjowane w wyniku postulatów samorządu lekarskiego. “Przedstawiciele Ministerstwo Zdrowia w czasie spotkania w dniu 30 lipca 2021 roku deklarowali, że proces ten będzie prowadzony z czynnym udziałem samorządu lekarskiego. Przedstawiciele NRL uczestniczyli również w spotkaniach organizowanych przez Agencję poświęconych pracom zleconym Agencji w tym zakresie przez Ministerstwo Zdrowia” – napisał wiceprezes rady lekarskiej i podkreślił, że samorząd chciałaby zapoznać się z ostatecznym rezultatem prac wykonanych przez Agencje na zlecenie ministra zdrowia i zakończonych 30 listopada.
Agencja jednak – jak wskazał samorząd lekarski – odmówiła udostępnienia raportu, “jak i nawet kluczowych danych pozyskanych z danych zebranych podczas badania, będących najpoważniejszymi czynnikami kosztotwórczymi świadczeń (koszt godziny pracy lekarzy dentystów i personelu pomocniczego oraz koszt infrastruktury w przeliczeniu na 1 świadczenie)”. Dlatego samorząd lekarski zwrócił się z prośbą do Agencji o udostępnienie raportu w trybie dostępu do informacji publicznej. Wcześniej, 25 listopada było wysłane pismo do ministra zdrowia z prośbą o zorganizowanie spotkania podsumowującego prace Agencji.
Samorząd lekarski wskazuje, że świadczeniem z wyceną „oderwaną od realiów” jest na przykład ekstrakcja zęba ze znieczuleniem wyceniona na 30 zł. W kontekście planowanych na 2022 rok konkursów o udzielanie świadczeń, NRL zwraca uwagę, że duża część placówek stomatologicznych może nie zaakceptować zbyt niskiej wyceny. NRL podkreśla, że właściwa wycena świadczeń z zakresu chirurgii stomatologicznej jest niezwykle ważna również z uwagi “na możliwość użycia danych dotyczących kosztów stałych oraz kosztów pracy przy wycenie następnych świadczeń”.