Rząd zamierza utworzyć Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Powstanie ono z połączenia Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
„Istotą proponowanego rozwiązania jest wprowadzenie takiego systemu, który zwiększy efektywność działań realizowanych obecnie łączone podmioty, powierzając jednej jednostce organizacyjnej – Centrum – zagadnień związanych z szeroko rozumianym zdrowiem publicznym w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Nowe rozwiązanie ma poprawić współpracę jednostek podległych ministrowi zdrowia. „Aby zapewnić wysoki poziom zdrowia populacji, niezbędne jest skoordynowanie sposobu i zakresu realizowanej polityki publicznej ukierunkowanej na promowanie zdrowia i przeciwdziałania uzależnieniom”. Inną korzyścią ma być racjonalizacja obciążeń administracyjnych i efektywności prowadzonych kampanii, a także wydajniejsze wykorzystanie środków budżetowych. Metodą połączenia obu organizacji ma być włączenie agencji alkoholowej w struktury biura zajmującego się dotychczas zwalczaniem narkomanii.
„Projekt niesie z sobą i nadzieje, i obawy. Jako lekarz psychiatra podkreślam, że mechanizm uzależnienia od alkoholu jest podobny do mechanizmu uzależnienia od narkotyków. W praktyce terapeutycznej, czy to na oddziałach zamkniętych, czy w lecznictwie ambulatoryjnym narkomani i alkoholicy już dziś leczeni są wspólnie. Ale choć oba rodzaje uzależnienia są do siebie podobne w sensie mechanizmów czy terapii – są liczne odrębności w zakresie profilaktyki, czyli choćby konieczność z dotarciem z przekazem innymi środkami, do zupełnie różnych grup wiekowych. I nie jest to jedyny powód moich obaw dotyczących projektu” – mówi prof. Jerzy Samochowiec, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Profesor Samochowiec obawia się również cięć finansowych – „Chciałbym wierzyć w to, że zapowiadane zmiany posłużą racjonalizacji wydatków. Ale nie ich bezmyślnemu obcinaniu. Wiele tu zależy od szczegółowych rozwiązań projektu, z którymi jeszcze się nie dokładnie nie zapoznaliśmy”.
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzi szkolenia, ekspertyzy, konsultacje i przygotowuje publikacje. Zajmuje się także pracami legislacyjnymi, nadzoruje lecznictwo odwykowe, opracowuje standardy usług. Jako państwowa jednostka budżetowa swoje środki finansowe ma w strukturze budżetu ministerstwa zdrowia. Większość działań prowadzonych lub koordynowanych przez Agencję finansowana jest w formie dotacji dla organizacji pozarządowych lub zakupu usług specjalistycznych.
Natomiast celem działania Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii jest wdrażanie i koordynowanie krajowej polityki przeciwdziałania narkomanii, ukierunkowanej na ograniczanie używania środków odurzających i substancji psychotropowych.
© mZdrowie.pl