W środku czwartej fali pandemii sytuacja dotycząca dostępności do leków pogarsza się, a braki dotyczą produktów kluczowych, takich jak przeciwzapalne sterydy wziewne, leki przeciwzakrzepowe czy przeciwinfekcyjne – poinformowano w raporcie portalu GdziePoLek.
“Nowy Rok powitamy z wydłużającą się listą deficytów. W aptekach brakuje heparyn drobnocząsteczkowych, leków przeciwzakrzepowych, które stały się krytyczne po włączeniu ich do zaleceń dla leczenia COVID-19 u niektórych pacjentów. Brakuje również wziewnego budezonidu i antybiotyków w formie zawiesin. To najbardziej palące z punktu widzenia pacjentów i aptekarzy braki. Spada także dostępność klemastyny w syropie oraz – ponownie – leku Plaquenil z hydroksychlorochiną, stosowanego w chorobach zapalnych i w toczniu” – napisano w raporcie.
W analizie biorą udział tylko leki na receptę. Aktualna liczba deficytów według stosowanej przez autorów raportu metodyki, która obejmuje spadek dostępności produktu w aptekach o co najmniej 50 proc. i brak łatwo dostępnych zamienników według oceny farmaceutów, wynosi 25. Jest to istotna zwyżka w porównaniu do poprzedniego raportu – czytamy w raporcie.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że pogarsza się dostępność krytycznych heparyn drobnocząsteczkowych. Na liście znalazły się preparaty Clexane i Neoparin w dawce 40 mg/0,4 ml, zawierające przeciwzakrzepową heparynę drobnocząsteczkową – enoksaparynę. “Zapotrzebowanie na heparyny niewątpliwie wzrosło w 2021 roku. Wynika to z faktu, że w przebiegu COVID-19 może rosnąć ryzyko powstawania zatorów i zakrzepów. Heparyny drobnocząsteczkowe to leki przeciwzakrzepowe, stąd pojawiły się w rekomendacjach terapii infekcji wywoływanej przez SARS-CoV-2.” – napisano w raporcie.
Jak wskazano, wystąpiły też problemy z dostępnością sterydów wziewnych – “Na naszej liście leków deficytowych znalazły się dwa preparaty zawierające budezonid – glikokortykosteroid wziewny do podawania w nebulizacji. Chodzi o leki Nebbud i Benodil w wybranych dawkach podawane w formie nebulizacji (wziewu polegającego na wdychaniu zimnej mgiełki). Są szczególnie często zlecane przez pediatrów w schorzeniach dróg oddechowych u najmłodszych pacjentów”.
Zaczyna brakować płynnego leku doustnego z przeciwhistaminową klemastyną. Lek jest stosowany głównie w przypadku alergii skórnych oraz w zwalczaniu objawów alergicznego nieżytu nosa (kichanie, świąd, łzawienie oczu). Po preparat często sięgają pediatrzy. Jak poinformowano – “Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. zaprzestały produkcji Clemastinum WZF 1 mg/10 ml w syropie, a cały dostępny u wytwórcy zapas produktu został wyprzedany. Dostępność syropu Clemastinum firmy Aflofarm spodziewana jest w drugiej połowie grudnia. Na razie nie widać odbicia. Jeszcze niedawno ponad połowa aptek zintegrowanych z GdziePoLek posiadała na stanie odpowiednik – Clemastinum firmy Hasco, jednak i dla tego produktu widoczna jest tendencja spadkowa”.